Qayta moliyalash stavkasi o‘zgarishsiz qoldirildi
2019 yil 26 yanvar kuni Markaziy bank Boshqaruvi qayta moliyalash stavkasini yillik 16 foiz darajasida o‘zgarishsiz qoldirish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Mazkur qaror pul-kredit siyosatining inflyatsiyani jilovlashga qaratilgan yo‘nalishini saqlab qolish, real foiz stavkalari ijobiyligini ta’minlash va inflyatsion kutilmalarni pasaytirish maqsadlariga asoslangan.
Inflyatsiya va inflyatsion kutilmalar. 2018 yil yakunlari bo‘yicha inflyatsiya darajasi yillik hisobda 14,3 foizni tashkil etdi. Bunda, 2018 yilning dekabr oyida narxlarning oylik o‘sishi o‘tgan yilning mos davriga (4,1 foiz) nisbatan pasayib 2,1 foizni tashkil etdi.
Shuningdek, 2018 yilning II–IV choraklari davomida choraklik inflyatsiya darajasini 2017 yilning mos davriga nisbatan pasayishi kuzatildi.
Ayni paytda, IV chorakda ichki talabning yuqori bo‘lishi, tartibga solinadigan narxlarning oshishi va almashuv kursi dinamikasi kabi ham talab ham xarajat omillari ta’sirida iqtisodiyotda yuqori inflyatsion bosim saqlanib qoldi.
2018 yil sentabr oyida qayta moliyalash stavkasining oshirilishi bilan bir qatorda prudensial nazorat choralarining kuchaytirilishi kreditlashning narxga bog‘liq hamda narxga bog‘liq bo‘lmagan sharoitlarini qat’iylashtirish va yakunda kreditlar o‘sish sur’atini maqbullashtirish imkonini berdi.
Meva va sabzavotlarini saqlash infratuzilmasi yaxshilanishi hisobiga ularning narxlaridagi mavsumiy tebranishlar nisbatan past bo‘lganligi hamda hukumat tomonidan bozorlarni asosiy iste’mol mahsulotlari bilan to‘ldirish bo‘yicha ko‘rilgan choralar, oziq-ovqat tovarlari inflyatsiyasini keskin o‘sishining oldini olishga yordam berdi.
Noyabr oyida energiya resurslar narxlari oshirilishining 2018 yilgi inflyatsiya darajasiga ikkilamchi ta’siri prognoz qilingan ko‘rsatkichlardan past darajada bo‘ldi. Bu, o‘z navbatida, 2019 yilda ishlab chiqarish xarajatlarining oshishi hisobiga inflyatsiyani tezlashishiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Shuningdek, 2019 yilning yanvar oyidan narxlarning soliq tizimidagi o‘zgarishlarga (asosan QQS bazasining kengaytirilishi) oldindan moslashishishi amalga oshmadi, bu biznes vakillarida soliq tizimidagi o‘zgarishlar ularning moliyaviy faoliyati va ishlab chiqarish harajatlariga ta’siri xususida noaniqliklar saqlanib turganligi bilan izohlanadi.
Natijada, yillik inflyatsiya darajasi (14,3 foiz) sentabr oyidagi prognoz ko‘rsatkichga (16-17 foiz) nisbatan past bo‘ldi.
2018 yilning oktabr-noyabr oylarida aholi va biznes vakillarining qisqa va o‘rta muddatli inflyatsion kutilmalari tartibga solinadigan narxlar o‘sishi sharoitida oshib bordi. Dekabr oyida respondentlar tomonidan yangi yil bayramidan so‘ng savdo faolligining susayishi taxmin qilinganligi qisqa muddatli kutilmalarni tushishiga sabab bo‘ldi.
O‘rta muddatli inflyatsion kutilmalarda ham biroz pasayish kuzatilgan bo‘lsada, noyabr oyidagi energiya resurslarning qimmatlashishi hisobiga inflyatsion kutilmalar yuqori darajada saqlanib qoldi.
Iqtisodiy faollikning ichki va tashqi sharoitlari. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, 2018 yilda iqtisodiyotning real o‘sish sur’ati 5,1 foizni tashkil etdi.
2018 yilning IV choragida investitsion, ishlab chiqarish va iste’mol faolligi uchun qulay ichki sharoitlar saqlanib qolindi.
Mazkur davrda kreditlashning o‘sish sur’atlari sekinlashgan bo‘lsada, ular o‘tgan davrlardagi kabi iqtisodiyotning kredit mablag‘larini o‘zlashtirish salohiyatidan yuqori bo‘ldi.
Kreditlash sur’atlarini o‘sishi bilan bir qatorda ish haqi miqdorini oshirilishi va davlat xarajatlarini yuqoriroq hajmlarda bo‘lishi yalpi ichki talabni rag‘batlantiruvchi omillar bo‘ldi.
2018 yilning IV choragida yalpi taklifning ishlab chiqarish faoliyati bilan bog‘liq omillarida keskin o‘zgarishlar ta’siri kuzatilmadi. Ayni paytda, iqtisodiyotning ishlab chiqarish salohiyati, oshib boruvchi talabni to‘liq qondirish uchun yetarli bo‘lmaganligi sababli, ichki talabning ma’lum qismi import hisobiga qoplandi.
Bunday vaziyat iqtisodiyotda to‘lov balansi holati yomonlashishi hamda inflyatsion va devalvatsion bosim ortishining oldini olish maqsadida pul-kredit va soliq-byudjet siyosati choralari orqali yalpi talab muvozanatini ta’minlash zarurligini ko‘rsatmoqda.
Ushbu holat, shuningdek, mamlakat iqtisodiyoti rivojlanishining joriy bosqichida monetar va fiskal choralarning iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlashdagi rolini cheklanganligini tasdiqlamoqda.
Iqtisodiyotning mustahkam sur’atlarda o‘sishi va uning raqobatbardoshligini ta’minlash vazifalari ishlab chiqarish omillari samaradorligini oshirishga asoslangan rivojlanish modeliga tayanishi lozim. O‘z navbatida, ishlab chiqarish unumdorligini oshirish infratuzilmani rivojlantirish hamda iqtisodiyotning alohida tarmoqlarida olib borilayotgan tarkibiy islohotlarga bog‘liq.
IV chorakda tashqi iqtisodiy sharoitlar nisbatan barqaror hususiyatga ega bo‘lib ichki iqtisodiy vaziyatga sezilarli bosim ko‘rsatmadi. Almashuv kursining nisbatan barqaror bo‘lishi 2018 yilning o‘tgan choraklaridagi tashqi sharoitlar yomonlashuvining sal’biy ta’sirini yumshatishga yordam berdi. Bunda, IV chorak yakunlari bo‘yicha so‘mning o‘rtacha real effektiv almashuv kursi avgust oyiga (asosiy savdo hamkor davlatlar valyutalarining keskin qadrsizlanishi kuzatilgan davr) nisbatan 2,2 foizga qadrsizlandi.
Pul-kredit sharoitlari. 2018 yil sentabr oyi oxirida qayta moliyalash stavkasini oshirish bo‘yicha qabul qilingan qaror natijasida IV chorak davomida pul bozoridagi, shuningdek depozit va kredit operatsiyalari bo‘yicha foiz stavkalarida mos ravishdagi o‘sish kuzatildi.
Xususan, 2018 yil dekabr oyida banklararo depozitlar bo‘yicha o‘rtacha tortilgan foiz stavkasi III chorak bilan solishtirganda 2,9 foiz bandga oshib, 14,2 foizni tashkil qildi.
Likvidlikni jalb qilish bo‘yicha yangi instrumentlarning joriy qilinishi hamda davlat qimmatli qog‘ozlarini muomalaga chiqarilishi pul-kredit siyosatining qat’iylashtirilishida operatsion ko‘mak berdi.
IV chorakda kreditlash hajmining o‘sish sur’atlari o‘tgan choraklarga nisbatan sekinlashdi.
Muddatli depozitlar o‘sish sur’ati 2018 yil avgust oyidagi sekinlashish va sentabr oyidagi pasayishdan so‘ng, IV chorakka kelib yana tiklandi.
Iqtisodiyotdagi ijobiy real foiz stavkalar, milliy valyutadagi depozitlar bo‘yicha nisbatan yuqori daromadlilik darajasi va majburiy rezervlash tartibining yangi mexanizmiga o‘tilishi xorijiy valyutadagi depozitlarning jami depozitlar hajmidagi ulushini 36 foizdan 30 foizgacha ya’ni 6 foiz bandga pasayishiga xizmat qildi.
Markaziy bank turli omillar ta’sirida pul-kredit sharoitlarining amaldagi va kutilayotgan o‘zgarishlarini kuzatib borishda davom etadi hamda yuzaga kelayotgan inflyatsion xatarlarni inobatga olgan holda tegishli choralar ko‘radi.
Prognozlar va asosiy xatarlar. Markaziy bank 2019 yil uchun inflyatsiyaning bazaviy prognozini 13,5-15,5% darajasida saqlab qoldi. Prognozlarga ko‘ra yillik inflyatsiya darajasi fevral-mart oylarida o‘zining eng yuqori darajasiga yetganidan so‘ng pasaya boshlaydi, biroq iyun oyida elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflarining navbatdagi oshirilishi inflyatsiya pasayishi sur’atini sekinlashtirishi mumkin.
2019 yilda inflyatsiya sur’ati tezlashishining asosiy xatarlari iqtisodiyotda yuqori inflyatsion kutilmalarning saqlanib qolishi, QQS bo‘yicha yangi to‘lov mexanizmining joriy etilishi hisobiga alohida tovar va xizmatlar narxlarining o‘sishi, shuningdek energiya resurslari narxlari oshirilishining ikkilamchi ta’siri ko‘lamining kengayish ehtimolining mavjudligi bilan bog‘liq.
Pul-kredit siyosatining amaldagi yo‘nalishining saqlab qolinishi, kreditlar bo‘yicha imtiyozlar berishning yangi mexanizmini samarali joriy etilishi, byudjet xarajatlari va defitsitining belgilangan parametrlar doirasida bo‘lishi, shuningdek soliq islohotlarining muvaffaqiyatli tadbiq etilishi inflyatsion jarayonlarni sekinlashishiga yordam beradi. Markaziy bank mazkur shart-sharoitlarning to‘laqonli amalga oshishi ta’minlanganda 2019 yilning birinchi yarim yilligi yakunlari bo‘yicha inflyatsiya prognozini qayta ko‘rib chiqishi mumkin.
Markaziy bank Boshqaruvining qayta moliyalash stavkasini ko‘rib chiqish bo‘yicha navbatdagi yig‘ilishi 2019 yilning 20 apreliga rejalashtirilgan.

Центральный банк сохранил ставку рефинансирования на уровне 16% годовых
Правление Центрального банка 26 января 2019 года приняло решение оставить ставку рефинансирования без изменений на уровне 16% годовых.
Данное решение основано на необходимости сохранения антиинфляционной денежно-кредитной политики, поддержания положительных реальных процентных ставок и снижения инфляционных ожиданий.
Инфляция и инфляционные ожидания. Годовая инфляция в декабре 2018 года составила 14,3%. Месячный прирост цен в декабре 2018 года составил 2,1% против 4,1% в соответствующем периоде предыдущего года.
Кроме того, во II–IV кварталах 2018 года наблюдалось снижение квартальной инфляции по сравнению с соответствующим периодом 2017 года.
Тем не менее, в IV квартале сохранялось высокое инфляционное давление, обусловленное влиянием факторов как со стороны спроса, так и затрат. В частности, такими факторами были динамика внутреннего спроса, повышение регулируемых цен и определенное влияние курсовой динамики.
Повышение ставки рефинансирования в сентябре 2018 года вкупе с усилением мер пруденциального надзора способствовало ужесточению как ценовых, так и неценовых условий кредитования, что, в итоге, позволило нормализовать темпы роста кредитования.
Сравнительно низкая сезонная волатильность цен на плодоовощную продукцию, благодаря улучшению инфраструктуры их хранения, и правительственные меры по насыщению рынков базовыми продуктами питания позволили предотвратить чрезмерное ускорение продовольственной инфляции.
Масштаб вторичных эффектов от ноябрьского повышения регулируемых цен на энергоресурсы в 2018 году оказался намного меньше прогнозируемого, что может привести к отложенному усилению инфляции в 2019 году через увеличение производственных затрат.
Также практически не произошла предварительная подстройка цен к изменению налоговой системы с января 2019 года (в особенности, к расширению базы НДС), что преимущественно объясняется сохранением у бизнеса неопределенности касательно влияния изменений в налоговой сфере на их финансовую деятельность и уровень производственных затрат.
В результате, годовая инфляция (14,3%) сложилась на более низком уровне по сравнению с сентябрьским прогнозом (16–17%).
В октябре-ноябре 2018 года краткосрочные и среднесрочные инфляционные ожидания населения и бизнеса росли на фоне повышения регулируемых цен. В декабре краткосрочные ожидания снизились, так как респонденты предполагали, что после новогоднего периода на рынках будет относительно низкий спрос.
Среднесрочные инфляционные ожидания также несколько снизились, но сохранились на высоком уровне, отражая проинфляционное влияние ноябрьского удорожания энергоресурсов.
Внутренние и внешние условия экономической активности. Согласно предварительным данным реальный темп роста экономики по итогам 2018 года составил 5,1%.
В целом, в течение IV квартала сохранялись благоприятные внутренние условия для инвестиционной, производственной и потребительской активности.
Хотя в данном периоде темпы роста кредитования замедлились, они по-прежнему превышали потенциал экономики по освоению кредитных средств.
Такая динамика кредитования наряду с продолжением политики корректировки относительного уровня заработных плат и увеличением государственных расходов стимулировала совокупный внутренний спрос.
В IV квартале 2018 года факторы совокупного предложения, связанные с производственной деятельностью, не подвергались воздействию шоков. В то же время, потенциал экономики был недостаточен для полного удовлетворения расширяющегося спроса, определённая часть которого покрывалась за счёт импорта.
Такая ситуация указывает на необходимость сбалансирования совокупного спроса мерами денежно-кредитной и бюджетной политики в целях предотвращения ухудшения состояния платёжного баланса и чрезмерного инфляционного и девальвационного давления в экономике.
Это также подтверждает, что монетарные и фискальные меры обладают ограниченным влиянием на стимулирование экономического роста на текущем этапе развития экономики.
При сложившейся структуре экономики её устойчивый рост и повышение конкурентоспособности должны опираться на модель роста, основанной на повышении производительности факторов производства. В свою очередь, рост производительности зависит от развития инфраструктуры и структурных реформ в отдельных секторах экономики.
Внешнеэкономические условия в IV квартале характеризовались относительной стабильностью и не оказывали существенного давления на внутреннюю экономическую ситуацию. Слабая волатильность обменного курса позволила смягчить негативный эффект переноса ухудшения внешних условий в предыдущих кварталах 2018 года. При этом по итогам IV квартала средний реальный эффективный курс сума ослабел на 2,2% по сравнению с августом (когда было отмечено сильное ослабление национальных валют основных торговых партнеров).
Денежно-кредитные условия. В течение IV квартала процентные ставки на денежном рынке, а также по депозитным и кредитным операциям корректировались вслед за принятым решением по повышению ставки рефинансирования в конце сентября 2018 года.
Средневзвешенная процентная ставка по межбанковским депозитам в декабре 2018 года выросла на 2,9 п.п. по сравнению с III кварталом и составила 14,2%.
Внедрение новых инструментов по абсорбированию ликвидности и выпуск государственных ценных бумаг в обращение обеспечили операционную поддержку мер по ужесточению денежно-кредитной политики.
Темпы роста кредитования в IV квартале замедлились по сравнению с предыдущими кварталами.
После замедления в августе и сокращения в сентябре 2018 года динамика объёма срочных депозитов возобновила рост.
Положительные реальные ставки и относительно высокий уровень доходности сумовых депозитов вкупе с переходом к новому механизму формирования обязательных резервов отразились на уменьшении доли депозитов в иностранной валюте с 36 до 30% или на 6 п.п. в общем объёме депозитов.
Центральный банк продолжит отслеживать фактические
и ожидаемые изменения денежно-кредитных условий под воздействием различных факторов и будет реагировать с учётом складывающихся инфляционных рисков.
Прогнозы и основные риски. Центральный банк сохранил базовый прогноз инфляции на 2019 год на уровне 13,5–15,5%. По прогнозам, после достижения пика в феврале-марте годовая инфляция будет замедляться, однако запланированное повышение тарифов на электроэнергию и природный газ в июне окажет сдерживающее влияние на её снижение.
Основные риски ускорения инфляции в 2019 году связаны с сохранением высоких инфляционных ожиданий, возможным ростом цен на отдельные категории товаров и услуг вследствие внедрения нового механизма оплаты НДС, а также расширением масштаба вторичных эффектов от повышения цен на энергоресурсы.
Сохранение текущего курса денежно-кредитной политики, эффективное внедрение нового механизма предоставления льгот по кредитам, удержание расходов и дефицита бюджета в рамках утвержденных параметров, а также успешная реализация налоговой реформы будут способствовать замедлению инфляционных процессов. При полноценной реализации данных условий Центральный банк допускает пересмотр прогноза инфляции по итогам первого полугодия 2019 года.
Очередное заседание Правления Центрального банка по рассмотрению ставки рефинансирования запланировано на 20 апреля 2019 года.