“Islomiy darcha” xizmatini bank tizimida tadbiq etish bo‘yicha kelishuv imzolandi
Joriy yilning 22 avgust kuni “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki va Xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha Islom korporatsiyasi o‘rtasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 dekabrdagi “Xalqaro va xorijiy moliya institutlari bilan hamkorlikning samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 23 maydagi “Islom taraqqiyot banki guruhi va arab muvofiqlashtirish guruhi jamg‘armalari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorlari ijrosini amalga oshirish maqsadida, “Islomiy darcha” xizmatini bank tizimida tadbiq etish bo‘yicha kelishuv imzolandi.
“Trastbank” va Islom taraqqiyot banki o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari o‘tgan yildan boshlangan. 2018 yilda bank hamkorlik aloqalarida sezilarli natijalarga erishdi va Bank tomonidan Xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha Islom korporatsiyasining 7 000 000 AQSh dollari hamda Xalqaro savdo va moliya Islom korporatsiyasining 4 000 000 AQSh dollari miqdoridagi mablag‘lari jalb qilindi.
“Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki 2019 yil davomida bank tuzilmasida Islomiy bank xizmatlari samaradorligini oshirish va keng foydalanishni ta’minlash maqsadida, Islom korporatsiyasi (XSRIK) bilan faol hamkorlikni davom ettirmoqda. Joriy yilning iyun oyida Xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha Islom korporatsiyasining Ijro etuvchi Direktori janob Ayman Amin Sedjini boshchiligidagi delegatsiyasining Toshkent shahriga tashrifi davomida “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki va Xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha Islom korporatsiyasi o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolangan. Ushbu uchrashuv “Trastbank” xususiy aksiyadorlik bankida “Islomiy darcha” xizmatini ishga tushirilishiga turtki bo‘ldi.

Подписано Соглашение о внедрении «Исламского окна».
22 августа 2019 года между ЧАБ Трастбанк и Исламской Корпорацией по Развитию Частного Сектора (ИКРЧС) подписано Соглашение о внедрении «Исламского окна» в целях исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему повышению эффективности сотрудничества с международными и зарубежными финансовыми институтами» от 20 декабря 2017 года и Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию сотрудничества с группой Исламского банка развития и фондами Арабской координационной группы» от 23 мая 2019 года.
Сотрудничество между ЧАБ Трастбанк и Исламским банком развития начато в прошедшем году. В 2018 году Банком были достигнуты значительные результаты в сотрудничестве и привлечены линии финансирования Исламской Корпорации по Развитию Частного Сектора на сумму 7 000 000 долларов США и Международной Исламской Торгово-Финансовой Корпорации (МИТФК) на сумму 4 000 000 долларов США.
На протяжении 2019 года ЧАБ Трастбанк продолжает активное сотрудничество с ИКРЧС с целью внедрения широкого спектра исламских банковских услуг в структуру банка. В июне месяце текущего года в ходе визита делегации ИКРЧС в Ташкент во главе с исполнительным директором ИКРЧС Айманом Амином Седжини между ЧАБ Трастбанк и ИКРЧС был подписан Меморандум о взаимопонимании и дальнейшем сотрудничестве. Данная встреча стала толчком для начала работ по запуску Исламского окна в ЧАБ «Трастбанк».
Следует отметить то, что внедрение Исламского окна в ЧАБ «Трастбанк» позволит клиентам банка успешно пользоваться услугами исламского банкинга, который предлагает розничные и корпоративные банковские продукты и услуги на основе принципов Ислама.