Hashar – o‘zbekning azaliy urf-odati
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 8 avgustdagi farmoyishiga binoan, joriy yilning 18-19 avgust kunlari O‘zbekistonda obodonlashtirish va tozalik oyligi umumxalq xayriya hashari kunlari, deb e’lon qilindi.
Davlatimiz rahbari rahnamoligida milliy qadriyatlarimizni tiklash, ularning mazmun-mohiyatini yoshlarning ongu shuuriga chuqur singdirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bugun o‘z samarasini bermoqda.
Barcha musulmonlarning ulug‘ bayrami sanalmish Iyd-Qurbon-Hayiti va O‘zbekiston Mustaqilligining 27 yillik bayram shodiyonalari arafasida an’anaviy tarzda o‘tkazilayotgan obodonlashtirish va tozalik oyligi, umumxalq xayriya hasharlari ana shunday xayrli ishlardandir.
DSCN4508.JPG
Hashar – bu xalqimizning qadimiy va azaliy qadriyatlaridan biridir. Uning zamirida obodlik, hamjihatlik, mehr-oqibat, xayr-sahovat va bunyodkorlik mujassam.
Hasharni har bir inson o‘z uyi, ko‘chasi, hovli-joyini tozalashdan boshlaydi, so‘ngra ommaviy tozalik ishlari mahalla, mehnat jamoalari, sayilgohlar hamda butun mamlakat bo‘ylab yoyiladi. Kelinlarimiz supur-sidir, tozalash ishlari bilan band bo‘lsa, yigitlar ariq-zovurlar, kanallar va boshqa suv yo‘llarini tozalaydi. Nuroniy bobolar nabiralariga yangi nihollar ekish, bog‘larni parvarishlash ilmidan saboq beradi.
DSCN4505.JPG
Milliy bayramlarimiz arafasida e’lon qilingan umumxalq hayriya hasharida “Trastbank” xususiy aksiyadorlik bankining ahil jamoasi ham faol ishtirok etdi.
Hasharda bankning bino atrofi va ichki hududlari tartibga keltirildi, ariqlar, ko‘chalar va yo‘laklar tozalandi, dov-daraxtlarni butalash ishlari amalga oshirildi.
DSCN4512.JPG
“Hashar xalqimizning boy tarixi, milliy o‘zligimizni namoyon etuvchi an’ana bo‘lganligi sababli, u ajdodlarimizning insoniylik, mehr-oqibat, o‘zaro hamjihatlik, yurtga muhabbat kabi ezgu fazilatlarni o‘zida mujassam etadi”, - deydi Xodimlar bilan ishlash departamenti Bosh mutaxassisi Xurshida Fayziyeva.
“Bunday ishlar natijasida shahrimiz tobora chiroy ochib bormoqda. Ozodalikda amalga oshirilgan har qanday faoliyat insonni ruhiy tetikligiga ijobiy ta’sir qiladi.
DSCN4524.JPG
«Trastbank» jamoasi ham hasharda faol ishtirok etganligida buni yana bir karra his qildik. Bir so‘z bilan aytganda, bankimiz jamoasi yurtimizga kirib kelayotgan Iyd-Qurbon-Hayiti va Mustaqilligimizning 27 yillik to‘yini ko‘tarinki ruhda kutib olishga tayyorgarlikni boshlab yubordi”, - deya so‘zini yakunladi Xurshida Fayziyeva.

Хашар - древняя традиция узбекского народа.
Согласно распоряжению Кабинета Министров от 8 августа 2018 года, в Узбекистане 18-19 августа текущего года объявлены днями благоустройства и чистоты, а также проведения всенародного благотворительного хашара.
Осуществляемая работа под руководством Главы Нашего Государства по восстановлению национальных ценностей, воспитания в сознании молодежи культурных традиций нашего народа.
Общенациональный благотворительный хашар традиционно проводится накануне Празднования 27-й годовщины Независимости Узбекистана и праздника всех мусульман Ийд-Курбан-Хайит, и это считается благим делом.
DSCN4508.JPG
Хашар - одна из древних и неизменных традиций нашего народа. Его сущность - это сочетание процветания, доброты и солидарности.
Узбекскому национальному характеру присущ коллективизм. Поэтому хашар неизменно является не только совместным проведением общественных работ по наведению порядка, но также сочетает в себе почитание народных традиций и поддержания их из века в век.
DSCN4505.JPG
Каждый начинает хашар со своего дома, улицы, двора, а затем и в окрестностях, трудовых сообществах, парках и по всей стране.
Каждый молодой человек знает в чем смысл ежегодной предпразничной уборки нашего города, а мудрые аксакалы помня традиции нашего народа, учат своих внуков сажать молодые деревья и заботиться о садах.
DSCN4512.JPG
Сплоченная команда Частного акционерного банка “Трастбанк” также принимала активное участие в общенационом благотворительном хашаре, обявленного в преддверии национальных праздников.
Во время уборки порядок был наведен как внутри банка, так и на прилигающих к нему территориях.
DSCN4524.JPG
«Хашар - это богатая традиция нашего народа, и это традиция отражает нашу национальную идентичность», - сказала главный специалист департамента по работе с персоналом Хуршида Файзиева. «Он олицетворяет благородные качества наших предков, такие как человечность, доброта, взаимопонимание и любовь к родине».
DSCN4536.JPG
«В результате этой работы наш город становится все чище и красивее, а участие в коллективной уборке еще раз показала на сколько дружен и сплочен наш коллектив.
Одним словом, наша команда начала готовиться к празднованию Ийд-Курбан-Хайит и 27-й годовщины независимости нашей страны с большим воодушивлением».