Xotira – bebaho boylik
Olijanoblik,ezgulik, mehr-muruvat kabi yuksak tuyg‘ular tinchlikning tamaltoshlaridir. Tinchlik shukuhli, farahbaxsh, farovon kunlar asosidir. Binobarin, ota-bobolarimiz duosida tinchlikning qadriga yetishga da’vat yangraydi, urush esa batamom qoralanadi. Inson bor ekan, xotira – muqaddas. Hech kim, hech narsa esdan chiqmaydi. Xalq bugungi tinch-xotirjam zamonni asrab-avaylash, qadriga yetish uchun ham urushni, uning qahramonlarini, g‘alabaga munosib hissa qo‘shgan hech bir kishini xotirasidan forig‘ qilmaydi.
IMG_6690.gif
Mamlakatimiz Prezidentining “Xotira va Qadrlash kuniga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida alohida ta’kidlanganidek: “Ajdodlarni xotirlash – muqaddas qadriyat”, “E’tibor va g‘amxo‘rlik – insoniy burch” ekanligini anglatuvchi shior muqaddas kitob zarvaraqlaridek hayotimizni yoritib turadi. Qadr – insonni yuksaklikka ko‘taradi, uning faoliyatiga, orzu-intilishlariga, maqsad-maslaklariga olijanoblik bag‘ishlaydi”.
IMG_6715.gif
9 may – Xotira va Qadrlash kunini umumxalq bayrami sifatida nishonlab kelayotganimiz zamirida ham aynan ana shu ezgu maqsad yotibdi.
IMG_6741.gif
Joriy yilning 8 may kuni “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki jamoasi Shayxontohur tumanidagi “O‘rda” mahallasida istiqomat qilayotgan ikkinchi jahon urushi qatnashchilari, front ortida zahmat chekkan mehnat faxriylari va ularning oila a’zolarini fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaning 74 yilligi bilan samimiy qutlash maqsadida ular istiqomat qiladigan xonadonlarga tashrif buyurdi. Tashrif davomida urush faxriylari bilan samimiy muloqotlar o‘tkazib, ularning xol-ahvolidan boxabar bo‘ldilar, bayram sovg‘alari ulashdilar.
IMG_6771.gif
Ma’lumki, fashizmning tor-mor etilishida xalqimiz mislsiz qahramonlik ko‘rsatdi. Bu jahon urushida qariyb bir yarim million vatandoshlarimiz ishtirok etdi. Yuz minglab hamyurtimiz urush maydonlaridan nogiron bo‘lib qaytdi, salkam yarim million vatandoshimizning joni qonli janglarda uzildi. Urush yillarida o‘zbek xalqi tomonidan frontga 2 mingdan ortiq samolyot, ko‘plab jangovar texnika va o‘q-dorilar, yuzlabharbiy-sanitariya tezyurar poyezdlari, kata miqdorda oziq-ovqat, kiyim-kechak, dala oshxonalari, palatkalar va boshqa zarurmahsulotlar yetkazib berildi.
IMG_6830.gif
Xalqimiz boshiga tushgan bu musibatli, qorakunlarning zafarli xotimasi tinchlik va osuda hayotni qadrlash, Vatanga sadoqat hissi bilan yashash, tarixiy xotiraga sadoqat ruhida tarbiyalashga xizmat qilib kelmoqda.
IMG_6832.gif
- 9 may – Xotira va Qadrlash kuni har bir oilada keng nishonlanadi, - dedi “Trastbank” Axborot xizmati xodimi. – Bizni dorilomon kunlarga yetkazgan, tinch-xotirjam, farovon turmush kechirishimiz, ilm olishimiz asosini yaratgan ana shu buyuk g‘alabani qo‘lga kiritishda mardu maydon bo‘lgan, jasorat ko‘rsatgan faxriylarimizni tabriklash, ularning sihat-salomatligidan xabardor bo‘lib turish har birimizga cheksiz ruhiy madad baxsh etadi. Qirg‘in barot jang maydonlarida mardlik va jasorat ko‘rsatgan, front ortida fidokorona mehnat qilib, bizning munavvar kunlarga yetishishimizga sharoit yaratgansiz muhtaram faxriylarga cheksiz minnatdorlik bildiramiz.
IMG_6894.gif
Darhaqiqat, xalqimizga xos insonparvarlik va bag‘rikenglik fazilatlari o‘ta mashaqqatli urush yillarida yana bir bora namoyon bo‘ldi. Boshpanasiz, ota-onasidan ayrilgan 1 millionga yaqin evakuatsiya qilingan bolalar, ayollar va keksalarga bizning ota-bobolarimiz boshpana berib, hatto bir burda nonlarini ham ular bilan baham ko‘rishgan. Ishonchim komilki, tarixning eng suronli, eng qahrli davrida yuksak insonparvarlik namunalarini ko‘rsatgan siz faxriylarning hayot yo‘lingiz kelgusi avlodlar uchun ibrat maktabi bo‘lib qoladi. Zero, tarix – bizlar uchun saboqdir, - deya so‘zini yakunladi Axborot xizmati xodimi.

Память – наше бесценное богатство
Человек, нация и народ живы чувством исторической памяти. Память — напоминающее прошлое, наставления наших предков и национальное наследие — как лучи священной книги освещает нашу жизнь. Почитание возвышает человека, придает благородство его деятельности и способствует достижению поставленных целей.
IMG_6690.gif
Такие высокие человеческие чувства как доброта, великодушие, гуманизм, милосердие являются основами мира и спокойствия. Испокон веков наши предки призывают ценить мир, и полностью осуждают войну.Мир на земле - это основа наших счастливых и спокойных дней.
IMG_6715.gif
В своем Постановлении Президент Республики Узбекистан«О мерах по подготовке и проведению мероприятий, посвященных Дню памяти и почестей» особо отметил то, что память о предках - это священная ценность, а внимание и забота – это наш общий человеческий долг.Почитание памяти о несломленной воле и героических поступках, совершенных нашими предками, посвятившими свою жизнь делу всестороннего развития и процветания нашей дорогой Родины, сегодняшней мирной и спокойной жизни народа, а также находящегося среди нас старшего поколения, испокон веков является ценностью, присущей нашему великодушному и благородному народу, живущему по наивысшему принципу человечности «Мы за мир и благополучие».
IMG_6741.gif
Именно с этой благородной целью 9 мая мы отмечаем общенациональный праздник День памяти и почести.
IMG_6771.gif
8 мая коллектив ЧАБ «Трастбанк» навестил ветеранов Второй мировой войны, ветеранов трудового фронта и членов их семей, проживающих в махалле «Урда» Шайхантахурского района. Представители банка поздравили ветеранов с 74 годовщиной победы над фашизмом. В ходе визита ветеранам войны вручили памятные подарки.
IMG_6830.gif
Общеизвестно, что наш народ проявил героизм в победе над фашизмом.Почти полмиллиона наших соотечественников участвовали во Второй мировой войне.Сотни тысяч наших соотечественников вернулись инвалидами, почти полмиллиона наших соотечественников погибли в боях.Во время войны узбекский народ поставил более 2000 самолетов, большое количество боевых машин и боеприпасов, сотни военно-санитарных поездов, продукты питания, одежду и другие.
IMG_6832.gif
«Мы поздравляем наших отважных ветеранов, которые одержали эту великую победу, которая заложила основу для мира, счастья и благополучия, и мы горды тем, что можем лично поздравить участников войны.Мы безмерно благодарны тем людям, которые, не смотря на все трудности, смогли выстоять и подарили нам возможность жить, учиться и работать в мире и согласии. В те тяжелые годы войны проявились лучшие качества, свойственные нашему народу.Наши деды дали приют более 1 миллиону эвакуированных детей, женщин и пожилых людей. Не стоит забывать, что память о человеке священна.Никто и ничто не будет забыто. Люди никогда не забудут последствий войны, ее героев и всех тех, кто внес достойный вклад в сохранение мира на земле.
IMG_6894.gif
Я убежден, что подвиг наших ветеранов, продемонстрировавших высокую степень гуманизма в самые жестокие времена истории, станет уроком для будущих поколений», - отметил сотрудник Службы информации «Трастбанка».