photo_2018-12-29_12-31-59.jpg
“Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki tomonidan Sifat Menedjmenti Boshqaruv Tizimi (RVI, IAF) ISO 9001: 2015 standartini joriy etish, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 12 sentabrdagi 3270-sonli “Respublika bank tizimini yanada rivojlantirish va barqarorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida tashkil etildi. Uzoq va murakkab tanlov yakunlariga ko‘ra, bank sohasida qolaversa, boshqaruv konsalting sohasida ko‘p yillik tajribaga ega bo‘lgan «SMS SYSTEMS» mas’uliyati cheklangan jamiyati konsultantlari bilan hamkorlikda hamda bank vakillaridan iborat ishchi guruhi tashkil etildi. Ishchi guruhi tomonidan Sifat Menedjmenti tizimini yaratish bo‘yicha jadval tuzilgan va loyiha ishga tushirilgan.
photo_2018-12-29_12-32-13.jpg
“Joriy yilda bankimiz tashkil etilganiga 24 yil to‘lgan bo‘lsa, o‘tgan davr mobaynida bankimiz moliyaviy xizmatlar bozorida mustahkam o‘rinni egallab, o‘zigagina xos bo‘lgan ish uslubini yaratish, marketing siyosatini muvaffaqiyatli amalga oshirishga erishdi. Alohida Sifat Menedjmenti tizimiga to‘xtaladigan bo‘lsam, albatta mijozlarimizda buning qanday afzallik taraflari bor?, - degan savol tug‘ilishi tabiiy. Birinchi galda, belgilangan bank tavakkalchiligini baholash mezonlarini takomillashtirish, kreditlash ko‘lamini oshirish, bank xizmat turlarini kengaytirish va ish uslubini tubdan yaxshilash, mijozlarning bankka nisbatan ishonchli institutsional hamkor sifatida qarashlarini mustahkamlash borasida ishonch bildirishlari mumkin bo‘ladi, - dedi “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki Boshqaruvi Raisining birinchi o‘rinbosari Furqat Samarxodjayev.
Xususan, bu jarayonda mijozlar ko‘rsatiladigan bank xizmatlarining yuksak talablariga ega bo‘lganligini his etadilar hamda bank xizmatlarini takomillashtirishga ta’sir ko‘rsatuvchi aniq mexanizmlar yaratiladi. Ushbu xalqaro standartni amalga oshirish mijozlarga nisbatan bankning nuqtai nazarini tahlil qilish uchun asos yaratadi. Shu bilan birga, ko‘rsatiladigan xizmat sifatini yaxshilash va xizmatlar doirasini kengaytirish uchun omil bo‘lib xizmat qiladi. Bu esa mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirishda bank tizimining rolini oshirishdagi muhim yo‘nalish bo‘lishiga yana bir imkoniyat deb bilaman.
photo_2018-12-29_12-32-47.jpg
Shuningdek, mijozlarning ehtiyojlarini hisobga olinishini kafolatlash va bank uzoq muddatli rivojlanish dasturi bilan ishonchli sherik sifatida xizmat ko‘rsatishning eng yuqori standartlarini ta’minlashi lozim. Bunday kafolatlarning samarali va universal e’tirof etilgan vositalaridan biri esa, bankning Sifat Menedjmenti tizimi ISO 9001:2015 standarti talablariga muvofiqligini sertifikatlashdir. Mazkur yo‘nalishda ishlab chiqilgan Boshqaruv tamoyillari esa raqobatbardosh bank yaratishda xalqaro hamjamiyatning eng yaxshi tajribasini o‘z ichiga olish bilan birga, muvaffaqiyatli biznesning barcha elementlarini va dunyodagi eng yaxshi boshqaruv amaliyotlarini o‘z ichiga oladi, - deya o‘z so‘zini yakunladi Furqat Samarxodjayev.
photo_2018-12-29_12-33-00.jpg
Mazkur standart ISO standartlashtirish bo‘yicha xalqaro tashkilot tomonidan ishlab chiqilgan va bugungi kunda dunyoda eng mashhur hisoblanadi.
“Trastbank” xususiy aksiyadorlik bankida Boshqaruv tizimini yaratish bank xizmatlarining barcha turlari uchun amalga oshirildi. Bugungi kunda Boshqaruv tizimi Bosh ofis, Amaliyot boshqarmasi, bankning “Darxon” va Samarqand filiallari faoliyati doirasida joriy etilgan. Keyingi qadamlarda esa, Sifat Menedjmenti tizimi chegaralarini bankning barcha hududiy filiallarida bosqichma-bosqich joriy etishni o‘z ichiga oladi.
Sifat Menadjmenti tizimini yaratish borasida amalga oshirilgan ishlar bankning barcha faoliyatiga ta’sir ko‘rsatdi. ISO 9001 talablarini bajarish borasida bank tomonidan ko‘plab ishlar amalga oshirildi, unda har bir xodim konsultantlar tomonidan berilgan maslahatlarga amal qilgan holda ishtirok etdi. Ishlab chiqilgan tizim bankning barcha o‘ziga xos xususiyatlariga to‘la javob beradi va ISO 9001 standarti bo‘yicha taqdim etiladigan uzluksiz takomillashtirish vositalarini o‘z ichiga oladi. Xususan, konsultantlar tomonidan professional darajada tashkil etilgan ko‘plab seminarlar, treninglar, qolaversa xodimlar va personal menedjerlarga berilgan shaxsiy maslahatlar tufayli ushbu maksimal natijaga erishildi.
photo_2018-12-29_12-33-01.jpg
Bunday loyihaning dastlabki tajribasi bank faoliyatida ijobiy ta’sir ko‘rsatish bilan birga bankning faoliyatini tashqaridan kuzatish imkonini berdi. Shu bilan birga, ISO 9001:2015 xalqaro standartlar talablariga javob beradigan Sifatli Menedjment tizimi tamoyillari va talablarini qo‘llash orqali mos ravishda bank o‘z faoliyatini takomillashtirishiga imkoniyat yaratdi.
Bugun “Mustaqil Sertifikatlashtirish uyushmasining «Russian Register»» (Rossiya)ning xalqaro e’tirofiga sazovor deb topilgan “Trastbank” XAB jamoasi erishgan yutuqlardan to‘xtamaslikka va mijozlarga ko‘rsatiladigan bank xizmatlari sifatini yanada kengaytirish va yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan boshqaruv sifatini doimiy ravishda takomillashtirishni o‘z oldiga maqsad qildi.

Лучшие результаты нашей работы: Частный акционерный банк «Трастбанк» получил подтверждение о соответствии международным стандартам
29 дек 2018
По итогам заключительного собрания группой аудиторов международного органа по сертификации систем менеджмента (RVI, IAF) «Ассоциации по сертификации «Russian Register»» (Россия) было принято решение о соответствии системы менеджмента ЧАБ «Трастбанк» требованиям стандарта ISO 9001. 29 декабря текущего года состоялась торжественная церемония вручения ЧАБ «Трастбанк» сертификата ISO 9001:2015.
photo_2018-12-29_12-31-59.jpg
Работа по внедрению стандарта ISO 9001:2015 началась в рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан № 3270 от 12.09.2017 года «О мерах по дальнейшему развитию и повышению устойчивости банковской системы республики». В результате длительного и сложного конкурса была выбрана консалтинговая компания «SMS SYSTEMS», имеющая многолетний опыт в области управленческого консалтинга, в том числе в банковской сфере, определена рабочая группа из состава ключевых сотрудников банка, составлен график построения системы менеджмента качества, стартовала реализация проекта.
«В этом году наш банк отметил своё 24-летие. За это время банк занял прочные позиции на рынке предоставления финансовых услуг, создал свой стиль и метод работы, успешно применяет маркетинговую политику. Если говорить о системе менеджмента, то естественно возникает вопрос, какие удобства появляются для клиентов банка? В первую очередь, совершенствование критериев оценки банковского риска, расширение сфер предоставления кредитов, увеличение спектра банковских услуг, повышение доверия клиентов, укрепление положительного мнения о банке, как о надежном институциональном партнере, - отметил первый заместитель председателя правления ЧАБ «Трастбанк» Фуркат Самарходжаев.
photo_2018-12-29_12-32-13.jpg
В частности, клиентам будут предоставляться банковские услуги, соответствующие высоким требованиям. Внедрение данного международного стандарта создает основу для анализа мнений клиентов о банке. Это важный фактор в повышении качества обслуживания и расширения спектра услуг. Я считаю, что это еще одна возможность повышения роли банковской системы в развитии экономики страны.
Кроме того, клиенты должны убедиться, что их потребности удовлетворены и банк является надежным партнером с долгосрочной программой развития и предоставит самые высокие стандарты обслуживания. Одним из наиболее эффективных и общепризнанных инструментов таких гарантий является сертификация соответствия требованиям стандарта ISO 9001: 2015. Принципы управления, разработанные по данному направлению, включают в себя лучший международный опыт в создании конкурентоспособного банка, элементы успешного бизнеса и лучшие практики управления, - заключил Фуркат Самарходжаев.
photo_2018-12-29_12-32-47.jpg
Данный стандарт разработан международной организацией по стандартизации ISO и на сегодняшний день является самым популярным в мире.
Создание системы управления в ЧАБ "Трастбанк" осуществлялось для всех видов банковских услуг. На сегодняшний день система управления внедрена в деятельность головного офиса, Операционного управления, филиала “Дархан” и Самаркандского филиала банка. Следующие этапы включают в себя поэтапное расширение границ системы менеджмента качества до всех региональных филиалов банка.
photo_2018-12-29_12-33-00.jpg
Работа по созданию системы менеджмента качества затронула всю деятельность банка. Была проведена огромная работа по внедрению требований стандарта ISO 9001. Разработанная система полностью соответствует всем специфическим особенностям банка и включает в себя инструменты постоянного улучшения, предусмотренные стандартом ISO 9001. Максимальный результат был достигнут благодаря работе профессиональных консультантов. Они провели семинары, тренинги, личные консультации для сотрудников и персональных менеджеров.
Опыт реализации такого проекта оказал положительное влияние на деятельность банка, дал возможность посмотреть на деятельность банка со стороны, осуществить то, на что обычно у всех мало времени, улучшить свою деятельность с применением принципов и требований системы менеджмента качества, отвечающей требованиям международного стандарта ISO 9001:2015.
photo_2018-12-29_12-33-01.jpg
Сегодня, получив международное признание, коллектив ЧАБ «Трастбанк» поставил перед собой цель - не останавливаться на достигнутом, постоянно улучшать качество управления и предоставления банковских услуг.