Yangilangan sana: 29 Noyabr 2019, 14:58
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 15 dekabrdagi “Tashqi bozorlarda mahalliy mahsulotlar raqobatdoshligini ta’minlash va eksportni rag‘batlashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-5286-sonli hamda 2018 yil 29 noyabrdagi “Mahalliy ishlab chiqaruvchilarning eksport salohiyatini yanada rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5587-sonli Farmonlari ijrosini ta’minlash, xususan “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki va O‘zbekiston Respublikasi Tovar xom-ashyo birjasi rahbarlarining Moskva shahriga tashrifi doirasida, joriy yilning 29 noyabrida O‘zbekiston elchixonasining Rossiya Federatsiyasidagi xodimlari ishtirokida “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki, “Aziya Invest Bank” aksiyadorlik tijorat banki va O‘zbekiston Respublikasi Tovar-xom ashyo birjasi o‘rtasida uch tomonlama o‘zaro hamkorlik to‘g‘risida Memorandum” imzolandi.
photo_2019-11-29_14-00-59.jpg
Mazkur Memorandum O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 8 oktabrdagi “Tovar-xom ashyo birjalari faoliyati samaradorligini oshirish va birja savdosi mexanizmlarini yanada takomillashtirish choralari to‘g‘risida”gi PQ-4484-sonli qarorida belgilangan vazifalarni izchil amalga oshirish doirasida “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki, “O‘zbekiston Respublikasi Tovar-xom ashyo birjasi” va “Aziya Invest Bank” hamkorligidagi faoliyatini rivojlantirish, mijozlar o‘rtasidagi hisob-kitob operatsiyalarini hisobvaraqlari orqali amalga oshirish uchun yagona xizmat ko‘rsatish mexanizmini joriy etish va alohida infratuzilmani takomillashtirishni ta’minlaydi.
photo_2019-11-29_14-01-07.jpg
Ushbu mexanizm birja savdolari hisob-kitoblarini optimallashtirishda qo‘shimcha bank vositalaridan foydalanishga imkon berish bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasidagi tashqi savdo hajmini oshirish bo‘yicha strategik vazifalarni hal qilish uchun ham xizmat qiladi.
Imzolangan Memorandum, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risidagi qonun hujjatlari talablariga alohida e’tibor berishni ham nazarda tutadi.

В целях повышения экспортного потенциала подписан трёхсторонний меморандум о партнёрстве
29 ноября текущего года в ходе рабочего визита представителей ЧАБ «Трастбанк» и АО «УзРТСБ» в Москву подписан «Меморандум о сотрудничестве между ЧАБ «Трастбанк», АО «АКБ «Азия-Инвест Банк» и АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа». На данной встрече так же участвовали сотрудники посольства республики Узбекистан в Российской Федерации.
photo_2019-11-29_14-00-59.jpg
Меморандум подписан в рамках последовательной реализации задач, определенных указами Президента Республики Узбекистан № УП-5286 «О дополнительных мерах по стимулированию экспорта и обеспечению конкурентоспособности отечественных товаров на внешних рынках» и № УП-5587 «О мерах по дальнейшему стимулированию экспортного потенциала отечественных производителей».
photo_2019-11-29_14-01-07.jpg
Данный меморандум направлен на исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2019 года № ПП-4484 «О мерах по повышению эффективности деятельности товарно-сырьевых бирж и дальнейшему совершенствованию механизмов биржевой торговли» и предусматривает создание отдельной инфраструктуры для обеспечения расчетных операций клиентов АО «УзРТСБ» через корреспондентские счета ЧАБ «Трастбанк» в АО «АКБ «Азия-Инвест Банк». Механизм позволит применить дополнительные банковские инструменты в оптимизации расчетов биржевой торговли, а также послужит решением стратегических задач по увеличению объемов внешнеторгового оборота между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией.
photo_2019-11-29_14-01-12.jpg
В трехстороннем документе отдельное внимание уделяется требованиям законодательства о противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения которые должны соблюдать все стороны.
P.S: На сегодняшний день приоритетными задачами для ЧАБ "Трастбанк" являются - обеспечение оптимизации и улучшения расчетных операций клиентов через корреспондентские счета, увеличение объема внешнеторгового товарооборота и минимизация расходов клиентов банка, безопасность проведения транзакций.