“Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki va Xalqaro islom savdo-moliya korporatsiyasi o‘rtasida bitim imzolandi
Yangilangan sana: 29 Iyul 2020, 14:16
29 Iyul 2020
“Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki xalqaro va xorijiy moliya institutlari bilan bevosita hamkorlik aloqalarini mustahkamlashda davom etmoqda.
Bank mamlakatimiz Prezidentining 2017 yil 17 dekabrdagi “Xalqaro va xorijiy moliya institutlari bilan hamkorlikning samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 23 maydagi “Islom taraqqiyot banki guruhi va arab muvofiqlashtirish guruhi jamg‘armalari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorlarida belgilangan chora-tadbirlar doirasida Xalqaro Islom savdo-moliya korporatsiyasi (Islom Taraqqiyot bankining sho‘ba korxonasi) bilan savdoni moliyalashtirish maqsadida 8 million AQSh dollari miqdorida moliyalashtirish liniyasi ajratish to‘g‘risidagi bitim imzoladi.
Bitimning asosiy maqsadi O‘zbekiston Respublikasida zamonaviy texnologik uskunalar va boshqa asosiy vositalarni sotib olish yo‘li bilan kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishdan iborat. Kelishuv shartlariga muvofiq, taqdim etiladigan loyihalar Shariat qonuniga muvofiq bo‘lishi kerak. Xalqaro Islom savdo-moliya korporatsiyasi tomonidan ajratilgan ushbu liniyaning maqsadi bir yilgacha bo‘lgan muddatga amal qiladigan savdo operatsiyalarini qo‘llab-quvvatlashga qaratiladi.
Shubhasizki, mazkur moliyalashtirish liniyasi bank tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmatlar ko‘lamini kengaytirishga, tadbirkorlik va kichik biznesni jadal rivojlantirishga, qolaversa yangi ish o‘rinlarining yaratilishiga mustahkam zamin yaratadi.
Eslatib o‘tamiz, 2018 yilning 12 noyabrida Xalqaro Islom savdo va moliya korporatsiyasi «Trastbank" xususiy aksiyadorlik bankiga 4 mln. AQSh dollari miqdorida savdoni moliyalashtirish liniyasini ajratgan edi. Bugungi kunda ushbu mablag‘lar to‘liq o‘zlashtirilgan.

Подписано соглашение между «Трастбанком» и Международной исламской торгово-финансовой корпорацией
Частный акционерный банк "Трастбанк" продолжает работу по укреплению сотрудничества с международными и зарубежными финансовыми институтами.
В рамках мер, указанных в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 20 декабря 2017 года «О мерах по дальнейшему повышению эффективности сотрудничества с международными и зарубежными финансовыми институтами» и Постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 мая 2019 года «О мерах по дальнейшему развитию сотрудничества с группой исламского банка развития и фондами арабской координационной группы» банком подписано соглашение с Международной исламской торгово-финансовой корпорацией (дочерней компанией Исламского банка развития) о выделении новой линии финансирования в размере 8 млн. долларов США.
Основной целью соглашения является развитие малого бизнеса и частного предпринимательства в Республике Узбекистан путем поддержки торговых операций продолжительностью до одного года, направленных на приобретение современного технологического оборудования и других основных средств. Представленные проекты должны соответствовать законам Шариата.
Соглашение играет важную роль в последовательной реализации перспективных проектов, направленных на повышение экспортного потенциала клиентов банка, наполнение внутреннего рынка конкурентоспособными импортозамещающими продуктами и создание новых рабочих мест.
Напомним, что сотрудничество между «Трастбанком» и Международной исламской торгово-финансовой корпорацией начато 2 года назад. В ноябре 2018 г. Международная исламская торгово-финансовая корпорация выделила частному акционерному банку «Tрастбанк» первую линию финансирования в размере 4 млн. долларов США, которая на сегодняшний день полностью освоена.