Yangilangan sana: 1 May 2020, 10:32
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 20-aprel kuni sanoat, qurilish va infratuzilma tarmoqlari korxonalarining to‘liq ishlashini taʼminlash masalalari bo‘yicha o‘tkazgan videoselektor yig‘ilishida “Saxovat va ko‘mak” umumxalq harakatini yo‘lga qo‘yish tashabbusini ilgari surgani juda katta tarixiy voqea bo‘ldi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi. Albatta, o‘zbek xalqi mehr-oqibat va ezgulik kabi tushunchalarni doimo o‘zida mujassam etib, bag‘rikeng o‘zbek deya nom taratgani ham bejiz emas.
Hozirgi pandemiya paytida butun dunyoda kuzatilayotgani kabi yurtimizda ham ishsizlar, yordam va ko‘makka muhtoj aholi soni ortishi qayd etilgan. Biroq, bag‘rikeng o‘zbek xalqi bunday sinovli kunlarda ezgu-amallar va o‘zining saxovatpeshaligi bilan xalq dardiga darmon bo‘lmoqda.
IMG_3462.JPG
Maʼlumki, saxovatli yurtdoshlarimiz xayru ehsonni faqat savob uchun yashirin tarzda amalga oshirishga harakat qilib kelgan. Ammo hozirgi qiyin kunlarda odamlarga dalda bo‘lish yoki ibrat ko‘rsatish orqali boshqalarni ham shunga daʼvat qilish maʼnosida bunday ishlar ko‘proq oshkora amalga oshirilishi maqsadga muvofiqdir.
Darhaqiqat, “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki ham ana shu qadriyatni doimo qadrlaydi hamda ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarni qo‘llab-quvvatlash, ularga moddiy yordam ko‘rsatish borasidagi qadriyatlarni amalga oshirishga eʼtibor qaratib keladi.
IMG_3465.JPG
Xususan, “Trastbank” va Shayxontohur tumani hokimiyati hamkorligida Bankning Amaliyot boshqarmasida tuman aholisini moddiy qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Sahovat va ko‘mak” umumxalq xarakatining “Mahalla” hayriya jamoat fondi hisobraqami ochilganiga juda qisqa muddat bo‘lgan bo‘lishiga qaramay, bugungi kungacha bank va tuman tadbirkorlari tomonidan 1 mlrd. so‘mdan ortiq mablag‘ kelib tushdi.
Bankning Amaliyot boshqarmasi va Shayxontoxur tuman hokimligi hamkorligida tumandagi 51 ta mahalla qamrab olinib, 3,5 mingdan ziyod kam taʼminlangan, ehtiyojmand, qarovchisiz qolgan qariyalar, boquvchisini yo‘qotgan va vaqtincha ishsiz qolgan oilalarga dalda bo‘lish va yetimlar boshini silashda barchaga ibrat bo‘lish maqsadida har bir oila aʼzosiga 1 mln. so‘mdan pul mablag‘lari bilan to‘ldirilgan maxsus bank plastik kartalari ochildi hamda sanitariya qoidalariga amal qilgan holda aholiga yetkazib berilishi taʼminlandi.
IMG_3467.JPG
- Ezgulik, mehr-shafqat va sabr-qanoat oyi bo‘lgan fazilatli Ramazon oyi bu yil dunyoda koronavirus kasalligi keng tarqalgan og‘ir davrga to‘g‘ri keldi, - deydi mahalla faoli.
Albatta, hadisi shariflarimizda ham “Ehtiyojmand miskinga g‘amxo‘rlik qiluvchi kishi Alloh taolo yo‘lida saʼy-harakat qiluvchi yoki kechalari bilan toat ibodat qilib, kunduzlari ro‘za tutuvchi kishi kabidir, - deyilgan. Yurtboshimizning “Saxovat va ko‘mak” fondini tashkil etish tashabbuslari bilan bugun tuman hokimligi, tadbirkorlar va Trastbank rahbariyati tomonidan mahallamiz fuqarolarini moddiy qo‘llab-quvvatlash maqsadida qilgan xayr-ehsonlaridan juda minnatdormiz, bu mablag‘ hozirgi pandemiya sharoitida albatta xalqimizga katta ko‘mak bo‘ldi, - deya so‘zini yakunladi mahalla faoli.
IMG_3492.JPG
“Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki va Shayxontohur tuman hokimligi jamoasi “Sahovat va ko‘mak” umumxalq xarakatining “Mahalla” hayriya jamoat fondi tomonidan ushbu xayrli ishlarni tashkil etishida yaqindan yordam berayotgan barcha homiy tashkilotlar, tadbirkorlik subyektlari vakillari va ommaviy axborot vositalari xodimlariga o‘z minnatdorchiligini bildiradi hamda homiylik istagida ushbu aksiyaga o‘z hissasini qo‘shmoqchi bo‘lgan sahovatpesha fuqarolar hamda tadbirkorlarimizni hamkorlikka chorlaydi.
“Sahovat va ko‘mak” umumxalq xarakatining “Mahalla” xayriya jamoat fondi Shayxontohur tumani bo‘linmasi rekvizitlari:

Великодушие - лучшее качество человека
Инициатива президента Шавката Мирзиёева, озвученная на видео селекторе 20 апреля, по работе общенародного движения «Доброта и поддержка» по праву является историческим событием. Конечно, не случайно, что узбекский народ всегда воплощал в себе такие понятия, как доброта и великодушие.
Во время нынешней пандемии в нашей стране и во всем мире растет число безработных и нуждающихся в помощи и поддержке. Однако благородный узбекский народ своими добрыми делами и великодушием помогает людям в такие трудные времена.
IMG_3462.JPG
Известно, что наши благородные соотечественники всегда старались помогать окружающим, порой и не афишируя об этом. Но в эти трудные времена желательно оказывать помощь более открыто и воодушевлять других следовать данному примеру.
Частный акционерный банк «Трастбанк» всегда уделяет особое внимание семьям, нуждающимся в социальной защите, поддержке и финансовой помощи.
IMG_3465.JPG
В частности, Операционное управление «Трастбанка» совместно с хокимиятом Шайхантахурского района с целью финансовой поддержки населений района открыли расчетный счет общественного благотворительного фонда «Махалля» общенародного движения «Доброта и поддержка». За короткий период на счет фонда от предпринимателей поступило более 1 млрд. сумов.
В сотрудничестве с Операционным управлением банка и хокимиятом Шайхантахурского района было охвачено 51 махалля данного района, оказана помощь более 3500 малообеспеченным, одиноким пожилым людям, потерявшим кормильца, временно безработным. Каждой семье была выдана специальная банковская пластиковая карта с 1 миллионом сумов. Банковские пластиковые карты, пополненные суммами, были доставлены населению в соответствии с санитарными нормами и правилами.
IMG_3467.JPG
«Месяц Рамадан - месяц доброты, сострадания и терпения, в этом году совпал с трудным временем, когда коронавирус широко распространен во всем мире», - отметил активист махалли.
«В хадисах говорится, что человек, который заботится о нуждающихся, подобен тому, кто стремится на пути Аллаха, молится и постится. Мы очень благодарны хокимияту, предпринимателям и руководству Трастбанка за воплощение в жизнь инициативы главы государства по созданию фонда «Доброта и поддержка». Вы очень помогли нашему народу в нынешней пандемии», - добавил активист махалли.
IMG_3492.JPG
Частный акционерный банк «Трастбанк» и коллектив хокимията Шайхантахурского района выражают благодарность всем спонсорам, представителям субъектов предпринимательства и средствам массовой информации за их непосредственное содействие в организации этой благотворительной акции общественного благотворительного фонда «Махалля» общенародного движения «Доброта и поддержка». Мы приглашаем к сотрудничеству всех граждан и предпринимателей, желающих внести свой вклад в эту акцию.
Подробная информация о Шайхантахурском районном отделении общественного благотворительного фонда "Махалля" общенародного движения "Доброта и поддержка":