Go‘zal va qadimiy Samarqand sayqaliga sayohat
O‘zbekistonda ichki turizmni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu nafaqat davlat byudjetini ko‘paytirishga yordam beradi, balki aholiga bayram kunlarini maroqli o‘tkazish hamda yurtimizning diqqatga sazovor joylari bilan yaqindan tanishish imkonini yaratadi.
IMG_2016.jpg
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 7 fevraldagi “Ichki turizmni jadal rivojlantirishni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”giqarorida davlat organlari va boshqa tashkilotlar rahbarlari jamoa shartnomalaridaxodimlarning jamoaviy va oilaviy ta’tillarini tashkil qilish maqsadida byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobiga o‘z xodimlarining kamida 10 foizini oila a’zolari bilan birgalikda har yili dam olishga (ichki turizmga) yuborish, xodimlarga mehnat qonunchiligiga muvofiq ular uchun qulay bo‘lgan vaqtda sayohat qilish va dam olish uchun ta’tilning foydalanilmay qolgan qismi hisobidan dam olish kunlari (otgul) berish hamda har yili 30 dekabrgacha davlat organlari va boshqa tashkilotlar xodimlari uchun turistik-sayohat turlarini tashkil qilish ko‘zda tutilgan.
IMG_2156.JPG
Shu munosabat bilan, 2018 yilning 9 dekabrida “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki rahbariyati tashabbusi bilan bankning shahar va viloyat filiallari xodimlaridan iboratjami 120 dan ortiq jamoasi jannatmakon yurtimizning Samarqand shahriga sayohat qilishdi. Yurtimizdagi boy tarix va madaniyatga ega shaharlar orasida Samarqandning alohida o‘rni bor. Qadimiy va hamisha navqiron Samarqand shahri tarixiy obidalari bilan ajralib turadi. Bank jamoasi Registon majmuasi, Go‘ri Amir maqbarasi va Shoxi Zinda majmuasida bo‘lib, mashhur me’moriy obidalar bilan tanishdilar.
IMG_2166.JPG
Ma’lumki, Samarqand shahri nafaqat bizning, balki butun Sharq mamlakatlarining durdonasi hisoblanadi. Ya’ni, Markaziy Osiyoning eng qadimiy shaharlaridan biridir.Samarqand o‘zining tarixiy obidalari, diqqatga sazovor joylari va afsonaviy muqaddas qadamjolari bilan mashhur.Shahar ulkan yodgorliklari bilan kishini o‘ziga rom etadi. Bibixonim madrasasi – musulmon dunyosida eng qadimiy masjidlardan biri sanaladi. Shuningdek, taniqli sharq mutafakkiri va astronom olimi Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi, madrasalar va ko‘plab muzeylar mavjud.Hatto, musulmon madaniyati yuksak arab dunyosida ham, bu kabi me’moriy yodgorliklar to‘plamiga boy shaharlar juda kamdir.
IMG_2207.JPG
Qadimiy Samarqandga tashrif buyuruvchi ko‘plab sayyohlar Go‘ri Amir maqbarasini jahonga mashhur va O‘rta Osiyo me’morchiligining noyob asari sifatida e’tirof etadilar. Maqbaraga temuriylar oilasi va sulolaning merosxo‘rlari dafn etilgan. Shuningdek, dovrug‘ qozongan Shoxi Zinda majmuasi Samarqandning janubiy qismida joylashgan bo‘lib, sharq musulmonlarining muqaddas ziyoratgohlaridan biri hisoblanadi. Registon maydonidagi Ulug‘bek, Sherdor va Tilla-Qori madrasalarining noyob binolari shahar go‘zalligiga ko‘rk qo‘shish bilan ajralib turadi. Bu va boshqa ko‘plab inshootlar jahon me’morchiligining noyob durdonalari tarixida munosib o‘rin egallaydi.
IMG_2231.JPG
“Samarqand zaminiga qadam bosgan inson, avvalo, o‘zida ruhiy tetiklikni his etadi. Azim shaharning musaffo havosi va zilol suvi esa tasvirlab bo‘lmas quvvat bag‘ishlaydi. Basharti, bu ta’rifu tavsiflar shunchaki emas, balki ularning zamirida ayni haqiqat yotibdi desam mubolag‘a bo‘lmaydi. Zero, ko‘hna Samarqand ne-ne avliyolar, buyuk allomalar va ulug‘ zotlar abadiy qo‘nim topgan muqaddas zamin hisoblanadi”, - deydi bankning Termiz filiali yuridik xizmat bo‘limi bosh yurist-konsulti Xumoiddin Toshpo‘latov.
IMG_2297.JPG
Albatta, mana shu ulug‘ ayyom, ya’ni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 26 yilligi nishonlanayotgan bayram kunlari biz bank xodimlarining madaniy dam olishimizga, ko‘hna Samarqand shahrida joylashgan tarixiy obidalarni ziyorat qilishga imkoniyat yaratgan bank rahbariyatiga o‘z minnatdorchiligimni bildiraman. Surxondaryoning Termiz shahridan tashrif buyurib, ushbu muqaddas qadamjolarni ziyorat qilish albatta insonga tetiklik va ruhiy zavq bag‘ishlaydi. Samarqandga qilgan ikki kunlik safarim menda unutilmas taassurot qoldirdi”, - deya so‘zini yakunladi Xumoiddin Toshpo‘latov.

Путешествие в прекрасный и древний город Самарканд
В Узбекистане особое внимание уделяется развитию внутреннего туризма. Это не только способствует увеличению государственного бюджета, но и позволяет гражданам провести свой отдых внутри страны и познакомиться с достопримечательностями страны.
IMG_2016.jpg
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан «О мерах по обеспечению ускоренного развития внутреннего туризма» от 7 февраля 2018 года руководителям государственных органов и других организаций рекомендовано включать в коллективные договоры в качестве меры поощрения норму об организации коллективного и семейного отдыха работников, предусматривающую ежегодное направление на отдых (внутренний туризм) за счет внебюджетных средств государственных органов и других организаций не менее 10 процентов своих работников с членами их семей; а также ежегодно до 30 декабря утверждать графики организации туристско-экскурсионных туров для своих работников.
В связи с этим, 9 декабря 2018 года более 120 сотрудников ЧАБ “Трастбанка” посетили Самарканд, его исторические памятники - Регистан, ГуриЭмир, Шахи Зинда и другие.
IMG_2156.JPG
Как известно, Самарканд считается жемчужиной не только нашей страны, но и всего Востока. Это один из древнейших городов Средней Азии.
Самарканд славится своей историей, достопримечательностями и легендами.В городе огромное количество великих памятников. Мечеть Биби-Хоним — одна из старейших мечетей мусульманского мира; медресе и руины обсерватории знаменитого восточного мыслителя и астронома Мирзо Улугбека; многочисленные музеи. Редкий город в арабском мире обладает такой богатой коллекцией архитектурных памятников мусульманской культуры.
IMG_2166.JPG
Многочисленные туристы, посещающие Самарканд, не могут не восхититься бирюзовым куполом мавзолея Гури-Эмир – фамильной гробницы Тимура и наследников империи, и неповторимым по изяществу ансамблем Шахи Зинда, одним из самых великолепных на востоке. Поражают своей красотой величественные здания медресе Улугбек, Шердор и Тилля- Кори на площади Регистан. Эти и многие другие сооружения занимают достойное место в истории шедевров мировой архитектуры.
IMG_2207.JPG
«Каждый человек, который в первые посетил город Самарканд, испытывает прежде всего чувство духовного обновления. Особенный воздух города и кристальная вода придает внутреннею силу. В каждом человеке побывавшим на этой священной земле родивший таких великий духовных деятелей, выдающихся ученых который на всегда писаны в историю восточной культуры», - говорит ведущий специалист отдела кредитования и финансирования Ферганского филиала частного акционерного банка “Трастбанк” Хасан Ортиков.
IMG_2231.JPG
Я очень рад, что в рамках семинара имел возможность побывать в древнем городе – Самарканде. Нас поразил каждый исторический памятник этого уникального древнего города, неповторимый архитектурный ансамбль Регистан, мечети и мавзолеи. Я буквально очистился душой. Ибо такие чудотворные памятники архитектуры, созданные руками человека, восхищают любого.
Безусловно, я бы хотел выразить благодарность руководству банка, в честь праздника 26-й годовщины Конституции Республики Узбекистан нам сотрудникам дали возможность посетить исторический город Самарканд. Я приехал из Ферганской долины. Моя двухдневная поездка в Самарканд произвела незабываемое впечатление», - сказал Хасан Ортиков.