Trastbank: «Kamondan otish» sport turini rivojlantirishga hissa qo‘shmoqda
O‘tmishda ota-bobolarimiz juda qadimgi davlatchilik an’analariga ega bo‘lgan boy ma’naviyat va moddiy yodgorliklarni meros qoldirishgan. Ular chavandozlik, merganlik va yakka kurashning usullarini yaxshi egallagan edilar.
2.jpg
Bugungi kunda asrlar davomida mardlik, bag‘rikenglik, olijanoblik va halollikning timsoli sifatida e’zozlanib kelingan, o‘zbek xalqining tarixiy merosi – “Kamondan otish” sport turini qayta tiklashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
3.jpg
Mamlakatimizda kamondan otish sport turini yanada rivojlantirish, aholining barcha qatlamlari, ayniqsa yoshlarni “Kamondan otish” sport turi bilan muntazam shug‘ullanishiga keng shart-sharoitlar yaratilmoqda.
“Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki ham doimiy ravishda mamlakatimiz sport sohasining rivojlanishi uchun o‘z hissasini qo‘shib kelayotgan banklardan hisoblanadi.
4.jpg
Xususan, joriy yilning 1-6 oktabr kunlari Toshkent shahridagi Respublika ixtisoslashtirilgan olimpiya zahiralari maktab-internati hududidagi O‘zbekiston kamondan otish federatsiyasi bazasida o‘smirlar va o‘smir qizlar o‘rtasida O‘zbekiston chempionati o‘tkazildi.
5.jpg
Mazkur musobaqa qizg‘in bahslarga boy tarzda bo‘lib o‘tdi. Final baxslarida O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi prezidenti maslahatchisi Nazirjon Xudoyqulov, Kamondan otish federatsiyasining Bosh homiysi “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki vakillari ishtirok etib, g‘olib va sovrindorlarni taqdirladilar.
6.jpg
Taqdirlash marosimidan avval ot ustida kamondan otish ko‘rgazmali chiqishlar namoyish etildi. Bu o‘zi-o‘zidan albatta qiziquvchining kamondan otish sport turiga jalb etishga imkon yaratadi.
Saralash musobaqalari natijalari ko‘ra, erkaklar o‘rtasida o‘tkazilgan “Kamondan otish” sport musobaqasi 1-o‘rin g‘olibligi Farg‘onalik hamyurtlarimiz Shohjahon Abdulhamidovga va ayollar o‘rtasida g‘oliblik Ziyoda Abdusattorovalarga nasib etdi. Aralash juftlik o‘yinida 2-o‘rinni Toshkent shahridan Shamsiddin Abduqahhorov va Maftuna Maxmudovalar egallagan bo‘lsa, 1-o‘rin g‘olibligi Farg‘onalik Shohjahon Abdulhamidov va Ziyoda Abdusattorovalarga nasib etdi.
7.jpg
Bosh homiy sifatida “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki jamoasi g‘olib sportchi yoshlarimizni chin dildan muborakbod etadi. 2021 yilda Yaponiyaning Tokio shahrida bo‘lib o‘tadigan XXII yozgi olimpiya o‘yinlarida O‘zbekiston bayrog‘ini yuqori o‘rinlarda ko‘rish nasib etsin. Yosh sportchilarimizga g‘oliblik muborak bo‘lsin!

Трастбанк вносит свой вклад в развитие такого вида спорта как стрельба из лука
Наши предки, занимавшиеся конным спортом, стрельбой и единоборствами, оставили нам в наследство духовные и материальные памятники.
2.jpg
Сегодня особое внимание уделяется восстановлению исторического наследия узбекского народа, в частности такого вида спорта как стрельба из лука, который на протяжении веков почитается как символ мужества, терпимости, благородства и честности.
3.jpg
В нашей стране создаются необходимые условия для дальнейшего развития и регулярного участия всех слоев населения, особенно молодежи, в стрельбе из лука.
Частный акционерный банк «Трастбанк» - один из банков, постоянно вносящих свой вклад в развитие спорта в стране.
4.jpg
В частности, 1-6 октября текущего года на базе Федерации стрельбы из лука Узбекистана на территории Республиканской специализированной школы-интерната олимпийского резерва в Ташкенте прошло первенство среди юниоров.
5.jpg
Соревнование было захватывающим. Советник президента Национального олимпийского комитета Узбекистана Назиржон Худойкулов и представители Частного акционерного банка «Трастбанк» наградили победителей.
Церемонии награждения предшествовало шоу стрельбы из лука верхом на лошади.
6.jpg
По результатам отборочных соревнований первое место в мужских спортивных соревнованиях «Стрельба из лука» занял наш соотечественник из Ферганы Шохжахон Абдулхамидов, среди девушек - Зиёда Абдусатторова. Шамсиддин Абдукаххоров и Мафтуна Махмудова из Ташкента заняли второе место в смешанном парном разряде.
7.jpg
Коллектив ЧАБ «Трастбанк», выступившего в качестве генерального спонсора чемпионата, искренне поздравляет юных спортсменов. Пусть флаг Узбекистана будет поднят на XXII летних Олимпийских играх в Японии в Токио в 2021 году. Поздравляем с победой наших юных спортсменов!