Yangilangan sana: 21 Noyabr 2019, 17:51
2019 yilning 20 noyabr kuni “Trastbank” xususiy aksiyadorlik bankining Bosh ofisida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 10 apreldagi PF-5706-sonli “O‘zbekiston Respublikasida favqulotda vaziyatlarning oldini olish va bartaraf etish hamda yong‘in xavfsizligini ta’minlashning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosini ta’minlash hamda favqulotda vaziyatlarning oldini olish va bartaraf etish chora-tadbirlarini kuchaytirish masalasida seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda bankning xavfsizlik departamenti bo‘lim boshlig‘i Nasim Tursinov, Toshkent shahar favqulotda vaziyatlar Boshqarmasi “Aholi va rahbarlar tarkibini tayyorlash markazi” boshlig‘i -leytenat Anvar Rustamov, markaz o‘qituvchisi Sherzod Maqsudov hamda Bosh bank va Amaliyot boshqarmasi mutaxassislari ishtirok etdi.
DSCN8209.JPG
- Ma’lumki, tabiiy ofat, bu –muayyan hududda sodir bo‘lib, vayrona kuch bilan katta maydonlarga zarar yetkazadigan, aholining me’yoriy hayot faoliyati va shart-sharoitini izdan chiqaradigan, moddiy boyliklarini yo‘q bo‘lishiga olib keladigan tabiat xodisasidir, - deydi Toshkent shahar favqulotda vaziyatlar Boshqarmasi “Aholi va rahbarlar tarkibini tayyorlash markazi” boshlig‘i - leytenat Anvar Rustamov.
Tabiiy ofatlarga kuchli zilzila, kuchli shamol,dovul,halokatli sel oqimi, suv toshqini, yer ko‘chkisi va o‘pirilishlari kiradi. Yer qimirlashi bu eng qo‘rqinchli va inshootlarni vayron qiluvchi tabiat hodisasi hisoblanadi. U yer sharining seysmik faol qismida vujudga keladi. Zilzila vaqtida har qanday odam sarosimiga tushib, o‘zini-o‘zi boshqara olmay qolishi turgan gap. Ko‘pchiligimiz bunday hollarda nima qilishni, zilzila vaqtida qanday qilib jon saqlashimiz mumkinligini bilmaymiz ham. Eng muhimi har qanday vaziyatda ham inson o‘zini ongli ravishda boshqara olishi, og‘ir va vazmin bo‘lishi lozim, - deya so‘zini yakunladi Anvar Rustamov.
DSCN8228.JPG
Tadbirda bu borada bank xodimlarining bilim saviyasi o‘rganilib, ularni qiziqtirgan savollarga javob berildi. Yer qimirlaganda aholini muhofaza qilish qoidalariga e’tiborsiz va beparvo bo‘lish natijasida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan noxush holatlar aniq misollarda ko‘rsatildi. Shuningdek, zilzila vaqtida to‘g‘ri va tezkor xarakatlanish tayyorgarligini oshirish borasida tayyorlangan slayd va roliklar xodimlar e’tiboriga havola etildi.
DSCN8212.JPG
Tadbirning bu kabi interfaol usulda tashkil etilishi bank xodimlarining favqulotda vaziyatlarda to‘g‘ri xarakatlanishlari, fuqaro muhofazasiga oid bilim va ko‘nikmalarini shakllantirish, qolaversa favqulotda vaziyat yuz berganda to‘g‘ri xarakat qilish, o‘zi hamda o‘zgalarga yordam berish tajribasini yanada oshirishdan iborat bo‘ldi.

Предупреждение чрезвычайных ситуаций в банковской системе
20 ноября в целях обеспечения выполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 10 апреля 2019 года “О внедрении качественно новой системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и пожарной безопасности в Республике Узбекистан”в головном офиcе Частного акционерного банка “Трастбанк” состоялся семинар, направленный на усиление мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
В мероприятии приняли участие начальник отдела Департамента безопасности банка Насим Турсинов, начальник “Центра по подготовке населения и управленческого персонала ”Управления по чрезвычайным ситуациям в городе Ташкенте лейтенант Анвар Рустамов, преподаватель центра Шерзод Максудов, а также специалисты Головного банка и Операционного управления банка.
“Известно, что стихийное бедствие - это разрушительное природное явление, или процесс значительного масштаба, в результате которого может возникнуть или возникла угроза жизни и здоровью людей, произойти разрушение или уничтожение материальных ценностей и компонентов окружающей природной среды”, - напомнил начальник “Центра по подготовке населения и управленческого персонала” Управления по чрезвычайным ситуациям в городе Ташкенте лейтенант Анвар Рустамов.
DSCN8209.JPG
“К стихийным бедствиям относят сильные землетрясения, ураганы, катастрофические наводнения, сель, оползни. Землетрясение является одним из самых пугающих и разрушительных природных происшествий. Оно формируется в сейсмически активной части Земли. Во время землетрясения многие люди в состоянии паники теряют самообладание. Большинство из нас не представляют, что делать в такой ситуации, как пережить землетрясение. Самое главное, в любой ситуации человек должен быть в состоянии проявлять самообладание, быть сдержанным”, -добавил Анвар Рустамов.
DSCN8228.JPG
На мероприятии был изучен уровень знаний сотрудников банка, даны расчерпывающие ответы на вопросы. На конкретных примерах были продемонстрированы наиболее вероятные случаи пренебрежения правилами защиты населения во время землетрясений. Кроме того, работникам банка были показаны слайды и видеоролики, подготовленные для повышения готовности к оперативным действиям во время землетрясения.
DSCN8212.JPG
Организация мероприятия в интерактивной форме позволила научить сотрудников правильно действовать в чрезвычайных ситуациях, сформировать знания и навыки по защите граждан и оказанию помощи себе и окружающим.