Yangilangan sana: 13 Avgust 2020, 11:19
Joriy yilning 11 avgust kuni “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki va Davlat ixtisoslashtirilgan Rossiya Eksport-import banki (REM guruhiga kiruvchi Roseksimbank) o‘rtasida “Trastbank” XABga qisqa muddatli, o‘rta muddatli va uzoq muddatli moliyaviy resurslar ajratishga doir Hadlangan kredit bitimi imzolandi.
Ushbu kelishuv asosida «Trastbank» XAB korporativ mijozlariga «EKSAR» Eksport-Kredit agentligi tomonidan sug‘urta xarajatari qoplab beriladigan, Rossiya Federatsiyasi hududida ishlab chiqarilgan tovarlar, xizmatlar, xomashyo, materiallar, butlovchi buyumlar sotib olish va bajarilgan ishlar uchun to‘lovlarni amalga oshirish maqsadida moliyalashtirishni taklif qilish imkoniga ega bo‘ladi.
Mamlakatimiz bank tizimining ajralmas qismi hisoblanuvchi “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki, xalqaro moliya institutlari va xorijiy banklar bilan hamkorlik yo‘nalishlarini kengaytirish bo‘yicha faol choralarni ko‘rmoqda. Hadlangan kredit Bitimini imzolash bilan «Trastbank» XAB savdoni moliyalashtirish biznesini faollashtiradi, mijozlarning tashqi iqtisodiy loyihalarini qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlarini kengaytiradi hamda O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi bilan o‘zaro manfaatli sheriklik hamkorligini mustahkamlashda muhim rol o‘ynaydi.
Ma’lumot uchun: Davlat ixtisoslashtirilgan Rossiya Eksport-import banki (aksiyadorlik jamiyati) 1994 yilda tashkil etilgan bo‘lib, rivojlantirish moliyaviy instituti bo‘lib, Rossiya eksportini qo‘llab-quvvatlash eksport shartnomalari doirasida kompaniyalarga kreditlar ajratadi va ularning talablariga binoan turli xil kafolatlar beradi.

ЧАБ «Трастбанк»: новые возможности финансирования клиентов
11 августа 2020 года ЧАБ «Трастбанк» и Государственный специализированный Российский экспортно-импортный банк (Росэксимбанк, входит в группу РЭЦ) заключили Рамочное кредитное соглашение (РКС), предполагающее предоставление ЧАБ «Трастбанк» краткосрочного, среднесрочного и долгосрочного финансирования.
Данное соглашение позволит ЧАБ «Трастбанк»у предложить корпоративным клиентам финансирование для оплаты поставок товаров, оказываемых услуг, приобретения сырья, материалов, комплектующих и выполнение работ, произведенных на территории Российской Федерации, в том числе под покрытие Экспортно-Кредитного Агентства АО «ЭКСАР».
ЧАБ «Трастбанк», будучи неотъемлемой частью банковской системы страны, предпринимает активные действия по расширению сфер сотрудничества с международными финансовыми институтами и зарубежными банками. Заключая Рамочное кредитное соглашениеЧАБ «Трастбанк» активизирует бизнес торгового финансирования, открывает целый ряд возможностей по поддержке внешнеэкономических проектов клиентов и играет значимую роль в укреплении взаимовыгодного сотрудничества партнеров с Республики Узбекистан и Российской Федерации.
Справочно: Государственный специализированный Российский экспортно-импортный банк (акционерное общество) был создан в 1994 году, является институтом развития, в рамках заключаемых экспортных контрактов по поддержке российского экспорта кредитует компании и выдает по их запросу различные виды гарантий от своего имени.