Moliyaviy savodxon bankir – tadbirkor tayanchi
Mamlakatimizda bank xizmatlari iste’molchilarining huquqlari va qonuniy manfaatlariga rioya etish hamda moliyaviy ochiqlikni kengaytirish, bank xodimlari, aholi va tadbirkorlik sub’ektlarining moliyaviy savodxonlik darajasini oshirish ishlarini tashkil etishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
photo_2019-07-29_16-40-18.jpg
Prezidentimizning “Bank xizmatlari ommabopligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorining mazmun-mohiyatini Trastbank tizimida faoliyat yuritayotgan har bir xodimga yetkazishmaqsadida turlio‘quv-seminarlari o‘tkazib kelinmoqda.
photo_2019-07-29_16-40-24.jpg
Navbatdagi 4 kunlik amaliy seminar joriy yilning 25-28 iyul kunlari “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki Bosh ofisi va viloyat filiallaribosh hisobchilari ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
photo_2019-07-29_16-40-32.jpg
Ta’kidlash joizki, mazkur seminar bank xizmatlari iste’molchilarining huquqlarini himoya qilishni ta’minlash mexanizmlarini yanada takomillashtirishni inobatga olgan holda moliyaviy ochiqlik darajasini oshirish, shuningdek bank tizimini yanada rivojlantirishda“2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi”da belgilangan vazifalarni amalga oshirishga qaratilgan.
photo_2019-07-29_16-40-41.jpg
O‘quv-seminar davomida Bank moliya akademiyasi professorlari Abdug‘ofur Ibragimov va Nurbek Rizayevlarseminar ishtirokchilariga moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlari va uning ahamiyati, foyda solig‘i, tijorat banklarida moliyaviy hisobotlarni xalqaro standartlar asosida tuzish, transformatsiya qilish, nomoddiy aktivlar, ichki bank operatsiyalarini xalqaro standartlar asosida yuritish, personal menejerlik faoliyatining nazariy jihatlari hamda soliqqa tortish bazasini hisoblashni takomillashtirish haqidagi bilim va kasbiy malakalarini oshirish masalasiga batafsil to‘xtalib, seminar ishtirokchilariga tegishli tushunchalar berildi.
photo_2019-07-29_16-40-48.jpg
- Tijorat banklari faoliyatini takomillashtirish va ularning korporativ boshqaruv samaradorligini oshirish yuzasidan ko‘plab qaror va farmonlar ishlab chiqildi, - deydi Bank-moliya akademiyasi professori Nurbek Rizayev.
photo_2019-07-29_16-40-37.jpg
Demak, bugungi kundagi asosiy vazifalardan biri xalqaro standartlar asosida tijorat banklardagi buxgalteriya hisobini tashkil etish va ularda hisob siyosatini shakllantirishdan iborat.
photo_2019-07-29_16-40-52.jpg
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, hisob siyosatini tuzish tartibi buxgalteriya hisobi tizimida yangi yo‘nalishlardan biri ekanligini inobatga olganda, banklar amaliyotida ularni sifat va mazmuni bo‘yicha qo‘yilgan talablar yetarli darajada emasligi va hisobdagi o‘zgarishlarga mos ravishda tuzilmayotganligikuzatilmoqda.
photo_2019-07-29_16-42-17.jpg
O‘zbekiston Respublikasi bank tizimida buxgalteriya hisobini to‘g‘ri tashkil qilish, hisob-kitobni to‘g‘ri olib borish va samarali hisob siyosatini ishlab chiqish bevosita banklarning kredit berish imkoniyatlarini oshirishda, bo‘sh mablag‘larni banklarga ko‘proq jalb qilish hisobidan ularning investitsiya jarayonidagi ishtirokini kengaytirishda muhim masala hisoblanadi.
photo_2019-07-29_16-42-23.jpg
Banklarda hisob siyosatini MHXSlari asosida shakllantirish va unga to‘liq rioya qilish banklar faoliyatining shaffofligiga, moliyaviy hisobot ko‘rsatkichlaridan bank tizimi bo‘yicha yetarlicha ma’lumotlarni olishga, bank resurslaridan samarali foydalanishga hamda xalqaro integratsiyalashuv jarayonini oshishiga olib keladi.
photo_2019-07-29_16-42-27.jpg
“Trastbank” tizimida buxgalteriya hisobi va moliyaviy hisobotlarni xalqaro standartlarga moslashtirish bo‘yicha ishlarning yo‘lga qo‘yilishi bank faoliyatining shaffofligini oshirishga, bu esa, o‘z navbatida, xorijiy investorlar va xalqaro tashkilotlar, omonatchilar va mijozlarning bank to‘g‘risida yetarlicha ma’lumot olishiga, milliy moliya-bank tizimining xalqaro moliyaviy tizimga integratsiyalashuv jarayonlarini tezlashtirishga xizmat qiladi, - deya so‘zini yakunladi Nurbek Rizayev.
photo_2019-07-29_16-42-33.jpg
Seminar davomida Buxgalteriya hisobi va hisoboti departamenti xodimlari hamda filiallar bosh hisobchilari o‘rtasida ochiq muloqotlar, savol-javoblar, testlar va qiziqarli intellektual zakovato‘yinlari musobaqasi o‘tkazilib, kelgusida bank va mijoz o‘rtasida alohida e’tibor qaratish lozim bo‘lgan jihatlar haqida kengroq tasavvurlarga ega bo‘lishdi. Seminar yakunida ishtirokchilarga sertifikatlar topshirildi.
photo_2019-07-29_16-42-39.jpg
“Tijorat banklarida moliyaviy hisobotlarning xalqaro standartlari” mavzusidagi 4 kunlik o‘quv-seminаr o‘z ishini yakunladi.

Финансово грамотный банкир – опора предпринимателя
В нашей стране особое внимание уделяется вопросам соблюдения прав и законных интересов потребителей банковских услуг и расширению финансовой открытости, повышению уровня финансовой грамотности населения, бизнеса и предпринимателей.
photo_2019-07-29_16-40-18.jpg
В целях информирования сотрудников “Трастбанка” о содержании и значении Постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по повышению доступности банковских услуг» проводятся различные учебные семинары. Очередной четырехдневный семинар состоялся 25-28 июля с участием главного бухгалтера головного офиса ЧАБ «Трастбанк» и главных бухгалтеров региональных филиалов.
photo_2019-07-29_16-40-24.jpg
Следует отметить, что данный семинар направлен на повышение уровня финансовой прозрачности, с учетом дальнейшего совершенствования механизмов защиты потребителей, а также реализации задач, обозначенных в «Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годах».
photo_2019-07-29_16-40-32.jpg
В ходе семинара профессора  Банковско-финансовой академии Республики Узбекистан Абдугофир Ибрагимов и Нурбек Ризаев рассказали участникам о международных стандартах и ​​их значении, налоге на прибыль, создании и преобразовании финансовой отчетности в коммерческих банках по международным стандартам, трансформации нематериальных активов, внутренних банковских операций в соответствии с международными стандартами, о теоретических аспектах деятельности персональных менеджеров, уделили внимание вопросу совершенствования знаний и умений по базе налогообложения.
photo_2019-07-29_16-40-37.jpg
“Разработано множество постановлений и указов по улучшению деятельности коммерческих банков и повышению эффективности их корпоративного управления”, - отметил профессор Банковско-финансовой академии Нурбек Ризаев.
photo_2019-07-29_16-40-41.jpg
Таким образом, одной из основных задач сегодняшнего дня является создание бухгалтерского учета в коммерческих банках в соответствии с международными стандартамии формирование их учетной политики.
photo_2019-07-29_16-40-52.jpg
Следует отметить тот факт, что порядок вычислительной политики является одним из новых направлений в системе бухгалтерского учета, и что требования к качеству и содержанию банков не соответствуют требованиям и изменениям в бухгалтерском учете.
photo_2019-07-29_16-42-17.jpg
Надлежащий учет, подотчетность и разработка эффективной учетной политики в банковской системе Республики Узбекистан являются важной проблемой в наращивании кредитного потенциала банков, повышении их во влеченности в инвестиционный процесс путем привлечения свободных средств в банки.
photo_2019-07-29_16-42-23.jpg
Формирование и полное соответствие учетной политики банков международным стандартам финансовой отчетности приведет к прозрачности деятельности банков, получению достаточной информации по банковской системе, эффективному использованию банковских ресурсов и усилению процесса международной интеграции.
photo_2019-07-29_16-42-33.jpg
«Внедрение бухгалтерской и финансовой отчетности в соответствии с международными стандартами в систему “Трастбанка” будет способствовать повышению прозрачности деятельности банка, что, в свою очередь, позволит иностранным инвесторам и международным организациям, вкладчикам и клиентам получать достаточную информацию о банке, ускорит процесс интеграции национальной финансово-банковской системы в международную финансовую систему”, - добавил Нурбек Ризаев.
photo_2019-07-29_16-42-39.jpg
В ходе семинара состоялся открытый диалог, серия вопросов и ответов, тесты и интересные интеллектуальные игры среди сотрудников Департамента бухгалтерского учета и отчетности, а также главных бухгалтеров филиалов. Благодаря интерактивным заданиям участники получили еще больше информации об аспектах взаимодействия между банком и клиентом. По окончании семинара участникам вручили сертификаты.
photo_2019-07-29_16-42-43.jpg
Четырехдневный учебный семинар на тему “Международные стандарты финансовой отчетности в коммерческих банках” завершил свою работу.