Yangilangan sana: 24 Sentabr 2019, 17:20
Mazkur tashrif davlatimiz rahbarining 2017 yil 7 fevraldagi PF-4947-sonli “O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi” to‘g‘risidagi Farmoni hamda 2018 yilning 20 dekabrdagi PQ-4069-sonli “Eksportga ko‘maklashish va uni rag‘batlantirishni kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, respublikada eksport salohiyatini oshirishni rag‘batlantirish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni faol jalb qilish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarning tashqi va ichki bozordagi raqobatdoshligini oshirish, mamlakatimizda investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga asoslangan holda loyihalarni va savdo amaliyotlarini moliyalashtirish, shuningdek bank mijozlariga kelgusida istiqbolli loyihalarni moliyalashtirish manbalarini keng ko‘lamda ta’minlash maqsadida amalga oshirildi.
Joriy yilning 16-17 sentabr kunlari bank delegatsiyasi Avstriyaning Vena shahrida joylashgan Rayffayzen Bank Interneshnl vakillari bilan uchrashdi. Uchrashuvda Bankning Markaziy Osiyo davlatlari moliya institutlari bilan munosabatlarni rivojlantirish bo‘yicha direktori va moliya muassasalari rahbari ishtirok etdi.
Shuningdek, Bank Boshqaruvi Raisi boshchiligidagi delegatsiya 18-19 sentabr kunlari Germaniya Federativ Respublikasining Frankfurt shahrida joylashgan Commerzbank vakillari, ya’ni jamoatchilik bilan aloqalar departamenti direktori, jamoatchilik bilan aloqalar departamenti menejeri va xorijiy bankning boshqa vakillari bilan uchrashdi.
Bank vakillari ishtirokida bo‘lib o‘tgan uchrashuvlar davomida tomonlar vakillik munosabatlarini kengaytirish, ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari, savdoni moliyalashirishni rivojlantirish va uzoq muddatli kredit liniyalarini jalb qilish, shuningdek nazorat qiluvchi tashkilotlarning qonun talablari va standartlariga rioya qilmaslik holatida nomuvofiqlik xavfi bilan bog‘liq bo‘lgan murakkab – boshqaruv tizimining talablariga tegishli masalalar yuzasidan muhokama o‘tkazdilar.
Muzokaralar yakuniga ko‘ra, Rayffayzen Bank Interneshnl (Avstriya) va Commerzbank (Germaniya) tomonidan savdoni moliyalashtirish limitini oshirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. 2019 yilning 16-21 sentabr kunlari “Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki Boshqaruvi Raisi Sardor Normuxamedov boshchiligidagi delegatsiyasi Avstriya va Germaniya Federativ Respublikalariga rasmiy tashrif buyurib, savdoni moliyalashtirishni rivojlantirish va uzoq muddatli kredit liniyalarini jalb qilish borasidagi hamkorlik bitimi doirasida moliyalashtirish limitini oshirish masalalarini muhokama qildi.

Укрепление взаимного сотрудничества
16-21 сентября делегация во главе с Председателем правления Частного акционерного банка «Трастбанк» Сардором Нормухамедовым посетила с официальным визитом Федеративную Республику Австрия и Федеративную Республику Германия для обсуждения в рамках соглашения о сотрудничестве вопросов о повышении лимита финансирования по развитию торгового финансирования и привлечению долгосрочных кредитных линий.
Данный визит организован в целях исполнения Указа Президента Республики Узбекистан №4947 от 7 февраля 2017 года «О стратегии действий по дальнейшему развитию республики Узбекистан» и Постановления Президента Республики Узбекистан №4069 от 20 декабря 2018 года «О мерах по усилению содействия и стимулирования экспорта», а также стимулирования экспортного потенциала в стране, привлечения прямых иностранных инвестиций, повышения конкурентоспособности отечественных производителей на внутреннем и внешнем рынках, финансирования проектов и практики торговли на основе улучшения инвестиционного и делового климата в стране, а также обеспечения потенциальных источников банковского финансирования для будущих проектов.
16-17 сентября 2019 года в городе Вена состоялась встреча с представителями Raiffeisen Bank International AG. Австрийский банк представляли директор "Райффайзенбанка" по странам СНГ и руководитель финансовых учреждений Raiffeisen Bank International AG.
18-19 сентября в городе Франкфурт (Германия) состоялась встреча делегации ЧАБ «Трастбанк» с представителями Commerzbank (Германия). Германский банк представляли директор департамента по связям с общественностью Commerzbank AG, менеджер департамента по связям с общественностью Commerzbank AG и другие представители иностранного банка.
На проведенных деловых встречах обсуждались перспективы двухстороннего сотрудничества, расширения корреспондентских отношений, развития торгового финансирования и привлечения линий для долгосрочного финансирования, а также рассматривались вопросы, связанные с рисками несоответствия, несоблюдения требований законодательства и стандартов надзорных органов контролирующими организациями.
По итогам переговоров достигнуты договоренности об увеличении лимита торгового финансирования от Raiffeisen Bank International AG (Австрия) и Commerzbank (Германия).