Yangilangan sana: 14 Sentabr 2018, 11:27
Bank kapitalini oshirish va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 12 sentabrdagi 3270-sonli “Respublika bank tizimini yanada rivojlantirish va barqarorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida, 2018 yil 7 iyunda bo‘lib o‘tgan Bank aksiyadorlarining umumiy yig‘ilishida bank ustav kapitalini qo‘shimcha aksiyalar chiqarish va ularni joylashtirish orqali oshirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Bank Kengashi tomonidan 60 000 000 (oltmish million) dona, har birining nominal qiymati 1 000 (bir ming) so‘m bo‘lgan jami 60 000 000 000 (oltmish milliard) so‘mlik oddiy aksiyalarning qo‘shimcha 23 – emissiya chiqariluvi to‘g‘risidagi qaror tasdiqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunning 36-moddasiga (2014 yil 6 maydagi 370-sonli) muvofiq, shuningdek aksiyalarni chiqarish (qo‘shimcha chiqarish) to‘g‘risidagi qarorga ko‘ra, bank aksiyadorlari ular egalik qiladigan ushbu turdagi aksiyalar soniga mutanosib ravishda teng shartlarda, Bank Ustavida belgilangan tartibda qo‘shimcha aksiyalarni sotib olish huquqiga ega.
O‘zbekiston Respublikasi “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunning 34-moddasiga (2014 yil 6 maydagi 370-sonli) muvofiq aksiyalar bozor qiymatida joylashtiriladi.
Bankning oddiy aksiyalarini sotib olish bo‘yicha imtiyozli huquqga ega bo‘lgan shaxslar ro‘yxati aksiyalar chiqariluvi to‘g‘risida qaror qabul qilingan sana 2018 yil 15 avgust holatiga shakllantirilgan Bank aksiyadorlari reestri ma’lumotlariga asosan tuziladi.
Aksiyador “Trastbank” xususiy aksiyadorlik bankining Bosh ofisiga aksiyalarni sotib olish uchun aksiyadorning ismi-sharifi (nomi) va yashash manzili (joylashgan eri), sotib olinadigan qimmatli qog‘ozlar soni va to‘lov hujjatlarini ilova qilgan holda yozma ravishda ariza berish orqali, o‘zining imtiyozli huquqidan to‘liq yoki qisman foydalanish huquqiga ega. Ariza Bankka 30 kun davomida 2018 yil 13 sentabrdan 2018 yil 12 oktabrgacha taqdim etilishi lozim.
Bank aksiyalarini sotib olish bo‘yicha hujjatlar O‘zbekiston Respublikasining amaldagi qonunchiligi va aksiyalarni chiqarish (qo‘shimcha chiqarish) to‘g‘risidagi qarorga asosan, arizalar kelib tushishiga qarab rasmiylashtirilib boriladi.

Уведомление для акционеров ЧАБ "Трастбанк"
В целях наращивания капитала Банка и исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан №3270 от 12.09.2017 года «О мерах по дальнейшему развитию и повышению устойчивости банковской системы Республики» общим собранием акционеров, состоявшимся 7 июня 2018 года, было принято решение об увеличении уставного капитала банка путём выпуска и размещения дополнительных акций.
Советом Банка было утверждено решение о выпуске дополнительных простых акций 23-эмиссии, в количестве 60 000 000 (шестьдесят миллионов) штук номинальной стоимостью 1 000 (одна тысяча) сум каждая на общую сумму 60 000 000 000 (шестьдесят миллиардов) сум.
В соответствии со статьей 36 Закона «Об акционерных обществах и защите прав акционеров (№370, от 06.05.2014 года), а также в соответствии с решением о выпуске (дополнительном выпуске) акций акционеры банка имеют преимущественное право покупки дополнительных акций в количестве пропорциональном количеству принадлежащих им акций этого типа, в порядке определенном уставом банка.
В соответствии со статьей 34 Закона «Об акционерных обществах и защите прав акционеров (№370, от 06.05.2014 года), акции будут размещаться по рыночной стоимости.
Список лиц имеющих преимущественное право приобретения простых акций составляется на основании данных реестра Банка, на дату принятия решения на 15 августа 2018 года.
Акционер вправе полностью или частично осуществить свое преимущественное право путем направления в головной офис
ЧАБ «Трастбанк» заявления в письменной форме о приобретении акций, содержащее имя (наименование) и место жительства (место нахождения) акционера, количество приобретаемых им ценных бумаг, и документа об оплате. Заявление должно быть представлено банку в течении 30 дней, начиная с 13 сентября 2018 года по 12 октября 2018 года.
По мере поступления заявления будут оформляться документы по купле-продаже акций Банка, согласно решения о выпуске (дополнительном выпуске) акций и действующего законодательства Республики Узбекистан.