Masofaviy onlayn o‘quv kurslari o‘z samarasini bermoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoevning 2017 yil 7 fevraldagi “2017–2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi to‘g‘risida”gi PF-4947-sonli Farmonida bank faoliyatini tartibga soluvchi zamonaviy tamoyil va mexanizmlarni joriy qilish, ularning samarali faoliyat ko‘rsatishiga erishish maqsadida bank nazorati bo‘yicha Bazel qo‘mitasining talablariga asosan, tijorat banklarining mablag‘lari yetarliligi va likvidliligi darajasi ko‘rsatkichini qo‘llab-quvvatlashni yanada kengaytirishni amalga oshirish nazarda tutilgan.
“Trastbank” xususiy aksiyadorlik banki tomonidan ham mablag‘lar yetarliligi va likvidlilik darajasini oshirish borasida tegishli ishlar amalga oshirilmoqda. Bugun respublikada yuzaga kelgan epidemiologik vaziyatni hisobga olgan holda mazkur masalada bank xodimlari malakasini oshirish maqsadida masofaviy vebinar usuli qo‘llanildi.
photo_2020-10-07_17-31-27.jpg
Joriy yilning 6 oktabr kuni bankning O‘quv markazi va G‘aznachilik departamenti hamkorligida “Markazlashtirilgan resurslarni qayta taqsimlash bo‘yicha Bosh bank va filiallar o‘rtasida o‘zaro hamkorlik qilish tartibi” mavzusida onlayn videokonferensiya bo‘lib o‘tdi.
Videokonferensiyani G‘aznachilik departamenti direktori Jalil Usmanaliyev olib bordi. Unda bank filiallarining buxgalteriya bo‘limlarining xodimlari va mavzuga aloqador bo‘lgan 97 nafarga yaqin xodimlar ishtirok etdi.
Tashkil etilgan vebinarda, kreditlash faoliyati va boshqa faol operatsiyalarni moliyalashtirish uchun zarur bo‘lgan likvidlilik darajasini saqlab turish uchun markazlashtirilgan resurslarni filiallarga sotish masalalari, bankning likvid holati, resurs bazasining yetarliligi, mamlakatdagi mavjud iqtisodiy xolatni hisobga olgan xolda bank likvidliligini boshqarish, tashkil etiladigan banklararo operatsiyalar bo‘yicha limitlarni belgilash tartibi, pul bozori operatsiyalari va valyuta kurslarining nazorati, jumladan valyuta operatsiyalari bo‘yicha hisobdorlik va javobgarlik masalalariga alohida to‘xtalib o‘tildi.

Дистанционные онлайн учебные курсы приносят свои плоды
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева от 7 февраля 2017 года №4947 «О стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан» необходимо внедрение современных принципов и механизмов, регулирующих банковскую деятельность, и дальнейшее расширение поддержки уровня достаточности и ликвидности коммерческих банков в соответствии с требованиями Базельского комитета по банковскому надзору.
Частный акционерный банк «Трастбанк» также проводит соответствующую работу по увеличению достаточности денежных средств и повышению степени ликвидности. Учитывая сегодняшнюю эпидемиологическую ситуацию в стране, для повышения квалификации сотрудников банка в этой области был проведен вебинар.
photo_2020-10-07_17-31-27.jpg
6 октября Учебный центр банка и Департамент казначейства провели онлайн-видеоконференцию на тему «Порядок взаимодействия Головного банка и филиалов по перераспределению централизованных ресурсов».
Видеоконференцию провел директор Департамента казначейства Жалил Усманалиев. Участие во встрече приняли сотрудники отделов бухгалтерии филиалов банка и около 97 сотрудников, имеющих отношение к данной тематике.
Вебинар был посвящен таким темам как продажа централизованных ресурсов филиалам для поддержания уровня ликвидности, необходимой для кредитования и финансирования других активных операций, состояние ликвидности банка, достаточность ресурсной базы, управление банковской ликвидностью с учетом текущей экономической ситуации в стране, а также порядок установления лимитов на межбанковские операции, контроль за операциями денежного рынка и курсом валют, включая подотчетность и ответственность за валютные операции.