Buxoro shahri bo‘ylab sayohat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan tasdiqlangan “2018-2019 yillarda turizmni rivojlantirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar” dasturi ijrosini ta’minlash va xodimlarning ma’naviyatini yanada boyitish hamda “Navro‘z” umumxalq bayramini keng nishonlash maqsadida, joriy yilning 21-22 mart kunlari “Trastbank” xususiy aksiyadorlik bankining Jizzax filialida faoliyat yuritayotgan bir guruh xodimlarning Buxoro shahriga sayohati uyushtirildi.
Azal-azaldan ma’lumki, Buxoro shahri O‘zbekistonning eng qadimiy shaharlaridan biri hisoblanadi. Tarixshunos va tilshunos olimlarning fikriga ko‘ra, Buxoro so‘zi “qal’a” degan ma’noni bildiradi. Shuningdek, Buxoro shahri Xitoydan Rimgacha olib boruvchi Buyuk Ipak yo‘lining eng muhim chorrahalaridan birida joylashgan.
photo_2019-03-21_17-29-39.jpg
Sayohat davomida bank xodimlari yuqori malakali gidlar tomonidan ko‘hna va qadimiy Buxoroningtarixiy-madaniy obidalari, Buxoro viloyati G‘ijduvon tumanidagi Xo‘ja Abduxoliq ibn Abduljamil G‘ijduvoniy ziyoratgohi,Ark, shayboniylar rasadxonasi, Somoniylar maqbarasi, Buxovuddin Naqshbandiy maqbaralari va diqqatga sazovor maskanlari bilan yaqindan tanishish bilan birga, ushbu maskanlarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamdagi obodonlashtirish ishlarining guvohi bo‘lishdi.
photo_2019-03-21_09-46-12.jpg
Tarixiy shaharlardan biri Buxoro o‘tgan 28 yil davomida misli ko‘rilmagan darajada obodonlashib, nafaqat respublikamiz, balki butun dunyo e’tiborini tortmoqda. Barcha sayohatga borgan xodimlarda Buxoro shahridagi qadimiy-tarixiy va madaniy obidalar, amalga oshirilgan islohotlar katta taassurot uyg‘otdi.
- Sayohat buyuk ajdodlarimizning hayoti va faoliyati bilan yaqindan tanishish, dilni poklash uchun ajoyib imkoniyat, - deydi “Trastbank” xususiy aksiyadorlik bankining Jizzax filiali rahbariyat apparati xodimi Aktam Yakubov. - Bank xodimlarining ma’naviy-ma’rifiy bilimlarini oshirish, ularda vatanga muhabbat ruhini shakllantirishda bunday ziyoratlar samara beradi.
photo_2019-03-22_10-41-50.jpg
Hazrat Xoja Bahouddin Naqshband Buxoriy kabi buyuk zotlarning musulmon olamiga qilgan barcha ezgu amallari, somoniylar, qoraxoniylar va shayboniylar davridan meros bo‘lgan ARK o‘z ichiga olgan Amir mehmonxonasi, honaqox, hujralar, hammom va supalarni ko‘rgan inson o‘zini tarixga tushib qolganday his qiladi.Bu yerdagi minora va madrasalarning me’moriy qurilishi aqlni shoshiradi.XII-XIV aslarga tegishli bo‘lgan inshootlar xozirgi kunga qadar saqlanganligi va ularning chiroyihaqida ta’rifga til ojizlik qiladi. Xullas, Buxoro bizning nazlimizda misli ko‘rinmas tarixga ega bo‘lgan hudud sifatida bir umrga yodimizda qoldi, - deya so‘zini yakunladi Aktam Yakubov.
photo_2019-03-21_17-29-38.jpg
Bank rahbariyati va kasaba uyushmasi tomonidan tashkil qilinayotgan bu kabi sayohatlardan bank xodimlarning kayfiyatlari chog‘. Bu kabi sayohatlar xodimlarning ma’naviyatini yuksaltirish va jamoaviy muhitni shakllantirishda muhim o‘rin tutadi.

Путешествие по Бухаре
В целях обеспечения реализации Постановления Президента Республики Узбекистан«О перво очередных мерах по развитию сферы туризма на 2018-2019 годы», а также празднования национального праздника Навруз 21–22 марта текущего года группа сотрудников Джизакского филиала ЧАБ «Трастбанк» посетила Бухару.
photo_2019-03-21_17-29-39.jpg
С древних времен известно, что Бухара является одним из древнейших городов Узбекистана. По мнению историков и лингвистов, слово «Бухара» означает «крепость». Бухара также является одним из важнейших пунктов Великого Шелкового пути.
В ходе поездки сотрудники банка ознакомились с историческими и культурными памятниками древней Бухары, а также с мавзолеем Ходжа Абдухолик бин АбдулжамилаГиждувоний в Гиждуванском районе Бухарской области, крепостью Арк, мавзолеем Шайбанидов, мавзолеем Саманидов, медресе Буховуддина Накшбандий. Участники экскурсии стали свидетелями масштабных реконструкционных работ на объектах.
photo_2019-03-21_09-46-12.jpg
Один из древнейших городов нашей страны - Бухара, не имеет себе равных, и привлекает внимание не только жителей нашей республики, но и всего мира.
photo_2019-03-22_10-41-50.jpg
Исторические и культурные памятники Бухары произвели неизгладимое впечатление на всех работников банка.
«Данное путешествие - это прекрасная возможность ознакомиться с многовековой культурой и наследием наших великих предков», - отметил Актам Якубов, сотрудник Джизакского филиалаЧАБ«Трастбанк».
photo_2019-03-21_17-29-38.jpg
«Такие поездки необходимы для повышения духовно-просветительских знаний сотрудников банка и формирования у них чувства любви к Родине.Бухара навсегда запомнилась нам как город с великой историей», - добавил Актам Якубов.
Организованные руководствоми профсоюзом банка подобные путешествия поднимают настроение сотрудников банка. Такие поездки играют важную роль в повышении духовности сотрудников и формировании командного духа.